Sünni Âlimlerden “Beyaz Sayfa” Çağrısı

18.08.2014 19:10
Sünni Âlimlerden “Beyaz Sayfa” Çağrısı
Irak Alimler Birliği yayınladığı açık mektupta eski başbakan Nuri Maliki’nin görevi bırakmasını devrimci Irak halkının sağladığını belirtti.

Mektupta, Irak halkının Maliki’ye karşı ortaya koyduğu devrim hareketinin Amerika ve İran’ın Irak konusunda izledikleri politikanın değişmesine neden olduğu vurgulandı.

Alimler Birliği, ‘sömürgeci oyunun bir parçası’ olarak isimlendirdiği ve hükümeti kurmakla görevlendirilen İbadi’nin zulüm sayfasını kapatıp beyaz bir sayfa açabilecek güçte olduğunu ifade etti.

Alimler Birliği mektubunda, yeni Irak hükümetinden beklentilerini şöyle açıkladı: “Kentlere varil bombası atılmasına son verme, sivil yerleşim alanlarına ağır silahlarla saldırmama, yüz binlerce tutuklunun serbest bırakılması, mezhepçi milislerin faaliyetlerinin yasaklanması, Iraklıların marjinalleştirilmesine son verilmesi ve mültecilerin evlerine dönmesi.

Hükümet kurma çalışmalarının yapıldığı Irak'ta Şii Ulusal İttifakı, Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı İbadi'yi başbakan adayı olarak ilan etmişti. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Fuat Masum hükümeti kurma görevini İbadi'ye verdi.

Eski başbakan Nuri Maliki de uluslararası baskıların ardından 14 Ağustos Perşembe günü görevi bırakarak, Şii Dava Partisi’nin bir başka üyesi İbadi’ye desteğini açıkladı.

Irak’ın önde gelen dini liderlerinden Ayetullah Ali Sistani de İbadi’ye destek verdi, değişimin siyasi ve güvenlik sorunlarını çözmek için nadir bir fırsat olduğunu söyledi.

Maliki’nin görevi bırakması Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Genel Sekreteri Ban Ki-moon, ülkede kapsayıcı ve geniş çerçeveli bir hükümetin acilen kurulması çağrısında bulundu.

İran dini lideri Hamaney de İbadi'yi desteklediklerini söylemişti.

(Kaynak: Al Jazeera)

 

 • Yorumlar 4
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim