1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sündüs Katliamı İçin Suç Duyurusu
Sündüs Katliamı İçin Suç Duyurusu

Sündüs Katliamı İçin Suç Duyurusu

Van'ın Bahçesaray ilçesine bağlı Sündüs Yaylası'ndaki katliamın üstünden 18 yıl geçmesine rağmen saldırıyı yapanların kim olduğu ortaya çıkmadı.

20 Temmuz 2011 Çarşamba 05:46A+A-

Van'ın Bahçesaray ilçesine bağlı Sündüs Yaylası'ndaki katliamın üstünden 18 yıl geçmesine rağmen saldırıyı yapanların kim olduğu ortaya çıkmadı.

sunduz1.jpgKatliamda hayatını kaybeden 24 kadın ve çocuk için anma töreni düzenlendi. Olaydan yaralı kurtulan Ahmet Sevgili (72) ile ölenlerin yakınları, faillerin bulunmasını istedi. Aileler, katliamı yapanların ortaya çıkması için suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

18 Temmuz 1993'te gerçekleştirilen saldırıyı PKK'nın yaptığı iddia edildi, ancak örgüt katliamı üstlenmedi. Katliamdan Ahmet Sevgili (72) ile kucağındaki 2 çocukla Hicret Güzel (60) sağ kurtuldu. Sevgili, eskiden olayı PKK’nın yaptığını düşündüğünü ancak şu an tam olarak kimin yaptığını bilmediğini ifade ediyor. Sevgili, "Savcı olay yerine bile gitmedi. Sadece 2 sayfalık tutanak tutuldu. Saldırıyı yapanların ortaya çıkarılması için en kısa zamanda savcılığa başvuracağız." diyor. Acı olayda babası Huri Samsa'yı (64) kaybeden Sebahattin Samsa (42) ise olayı yapanlar hakkında çeşitli söylentiler duyduklarını aktarıyor. Katliamın yapıldığını gördüğünü iddia eden iki çobanın olduğunu söyleyen Samsa, "Bize olayın yapıldığı gecenin sabahında, çadırların bulunduğu yerin yakınlarına bir helikopterin indiğini ve birilerini alıp gittiğini söylediler." açıklamasını yapıyor.

sunduz11.jpgAblası Menice Yaşa'yı (32) kaybeden Derbaz Yaşa (31) da, katliamı PKK ile Ergenekon'un ortaklaşa yaptığını iddia ediyor. Devletin birçok faili meçhulü ortaya çıkardığını dile getiren Yaşa, "Olayın aydınlatılması için suç duyurusunda bulunacağız. Ne olursa olsun bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz." diye konuşuyor. (Ahmet Görçüm / Zaman) 

Katliamda hayatını kaybedenler:
Zehra AĞAÇ (1 yaşında)
Yunus SABIRLI (2 yaşında)
Bahar TURAN (3 yaşında)
Eylem ELMALI (4 yaşında)
Hamim YAŞAR (4 yaşında)
Azat SABIRLI (7 yaşında)
Sevim AĞAÇ (7 yaşında)
Muhammet YAŞAR (8 yaşında)
Zozan TURAN (10 yaşında)
Hürriyet SEVGİLİ (12 yaşında)
Nezahat ELMALI (12 yaşında)
Yıldız GÜZEL (13 yaşında)
Azime ELMALI (14 yaşında)
Semra SABIRLI (17 yaşında)
Menice YAŞAR (18 yaşında)
Gülnaz SÖYLEMİŞ (18 yaşında)
Hediye TURAN (20 yaşında)
Hikmet SABIRLI (20 yaşında)
Neşide AĞAÇ (32 yaşında)
Sedef ELMALI (35 yaşında)
Muhteber SABIRLI (38 yaşında)
Beybun SEVGİLİ (40 yaşında)
Müzeyyen YAŞAR (42 yaşında)
Huri SAMSAR (55 yaşında)
Ayrıca olayda henüz kundakta olan bir bebek hayatını kaybetmişti.

HABERE YORUM KAT