1. HABERLER

  2. HABER

  3. Süleyman Ebu Gays Amerika'da Mahkemeye Çıkarıldı
Süleyman Ebu Gays Amerikada Mahkemeye Çıkarıldı

Süleyman Ebu Gays Amerika'da Mahkemeye Çıkarıldı

Türkiye tarafından Ürdün’e sınırdışı edilen burada CIA tarafından esir alınıp ABD’ye götürülen Süleyman Ebu Gays, New York'ta mahkemeye çıkarıldı.

A+A-

Türkiye ve Ürdün üzerinden CIA tarafından esir alınıp ABD'ye getirilen Kuveyt doğumlu Süleyman Ebu Gays, şahsına atfedilen, El Kaide'nin sözcülüğünü yapmak ve 11 Eylül 2001'de ABD'de düzenlenen saldırılarını överek başka saldırıların yapılacağı tehdidinde bulunmak suçlamalarını kabul etmedi.

Savcılığın hazırladığı iddianamede, 11 Eylül saldırılarından bir gün sonra da Bin Ladin ve Zevahiri ile birlikte görüldüğü ileri sürülen Ebu Gays'ın, savaş ve şiddet çağrısı yaptığı iddia edildi.

New York'ta Federal Mahkeme tarafından ifadesi dinlenen Ebu Gays'ın, avukatı aracılığı ile suçlamaları kabul etmediği öğrenilirken, mahkeme heyetine daha önceden 22 sayfalık suçsuz olduğunu anlatan bir dosya sunduğu belirtildi.

Mahkeme, duruşmayı 8 Nisan tarihine erteledi.

Ebu Gays'ın hakim karşısına çıkacağı Federal Mahkeme'ye getirilişinde özel bir geçit kullanılırken, medya mensuplarının mahkeme salonuna girişine yoğun kar yağışına rağmen izin verilmedi. Mahkeme binasının giriş koridoruna da alınmayan medya mensuplarına mahkeme sonunda herhangi bir açıklama yapılmayacağı bildirildi.

HABERE YORUM KAT