1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Şukfa: "Suriye'de Yönetimi Halk Belirleyecek"
Şukfa: Suriyede Yönetimi Halk Belirleyecek

Şukfa: "Suriye'de Yönetimi Halk Belirleyecek"

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı lideri Şukfa: "Suriye'de İslami hareketler mutedil din anlayışını benimsemiştir"

A+A-

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) lideri Muhammed Riyad eş-Şukfa, Esed yönetiminin devrilmesinin ardından Müslüman Kardeşler'in bölgedeki diğer muhalif hareketlerle beraber silahları toplayacağını söyledi.

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Şukfa, "Esed yönetiminin devrilmesinin ardından Müslüman Kardeşler, bölgedeki diğer muhalif hareketlerle beraber silahların toplanması için çalışma yürütecek. 'Sivil ve demokratik' devlete geçiş sağlanabilmesi için bu çalışma zorunludur" dedi.

El-Kaide'den Nusra Cephesi'ne yapılan "Irak'ta ve Şam'da İslam devleti" kurulması çağrısına değinen Şukfa, "Suriye'de hakim olan İslami hareketler mutedil din anlayışını benimsemiştir" ifadesini kullandı. 

Şukfa, devrimcilerin Esed rejimini devirmek için ağır ve kararlı adımlarla ilerlediğini belirterek, "Esed rejimi muhaliflerin kontrolü altındaki sivillerin yaşadığı bölgeleri vuruyor. Bu durum rejimin zayıf düştüğünün göstergesidir" şeklinde konuştu.

Dezenformasyon kampanyası yürütülüyor

Müslüman Kardeşler'e karşı dezenformasyon kampanyası yürütüldüğünü iddia eden Şukfa, bunun Suriye kamuoyunu etkilemesinden endişe ettiklerini vurguladı.

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın Suriye Ulusal Konseyi'nde (SUK) ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nda (SMDK) temsil oranının yüzde 10 olduğunu hatırlatan Şukfa, şöyle konuştu:

"Bu oran, Müslüman Kardeşler'in SUK ve SMDK'yı kontrolü altına aldığı iddialarının doğru olmadığının göstergesidir. Müslüman Kardeşler olarak Gassan Hito'nun Suriye geçici hükümeti başbakanı olması için muhalefete baskı yaptığımız iddiaları da doğru değildir." 

Müslüman Kardeşler'in yönetimi ele geçirmek için planları olduğu iddialarını da yalanlayan Şukfa, "Suriye'de yönetimi halk belirleyecek" dedi.

Şukfa, Müslüman Kardeşler'in Suriye halkının çıkarı için ortak plan ve fikir birliğine varılabilmesi amacıyla Suriye'deki unsurları birleştirmeye çalışacağını dile getirdi.

AA

 

HABERE YORUM KAT