1. HABERLER

  2. HABER

  3. SUK, Cenevre'ye Katılacağını Açıkladı
SUK, Cenevre'ye Katılacağını Açıkladı

SUK, Cenevre'ye Katılacağını Açıkladı

Suriye Ulusal Koalisyonu Cenevre'ye katılacağını açıkladı.

A+A-

Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Ahmed Carba, Ocak ayında Cenevre'de düzenlenmesi planlanan “barış” görüşmelerine katılacağını açıkladı.

Carba, koalisyonun görüşmeleri "liderlik geçişi" olarak gördüğünü belirtti.

Görüşmelere katılacaklarını açıklayan Suriye hükümeti ise ‘iktidar devir teslimini' müzakere etmeyeceklerini ifade etti.

Özgür Suriye Ordusu ise Cenevre'ye gitmeyeceklerini duyurmuştu.

Suriye Ulusal Koalisyonu, daha önceki açıklamalarında barış görüşmelerine katılmak için insani koridorların oluşturulması ve siyasi tutukluların serbest bırakılması şartlarını öne sürmüştü.

Carba, Çarşamba gecesi yaptığı açıklamada konferansa katılabileceklerini fakat Ulusal Koalisyon'un Devlet Başkanı Esad'ın görevde olduğu bir geleceği kabul etmediklerini yineledi.

Carba, "Cenevre konusunda pozisyonumuz açık. Ulusal Koalisyon'un son toplantısında Cenevre 2'ye katılımla ilgili kapsamlı ve açık görüşümüzü sunduk. Bu görüş koalisyonun çoğunluğu tarafından da kabul gördü" diye konuştu.

Koalisyon lideri, ‘Esad'ın parçası olması samimi demokratik dönüşümün' gerekli olduğunu belirtti ve ekledi:

"Ülkenin yok edilmesinden sorumlu bir bireyin ülkenin yeniden inşa edilmesinden sorumlu olması mümkün değildir."

Suriye Dışişleri Bakanı ise hükümet adına Cenevre'ye gidecek heyetin "başta terörün sonlandırılması olmak üzere Suriye halkının taleplerini dile getireceğini" dile getirmişti.

 

HABERE YORUM KAT