1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suikast Parasını Albay Öz Dağıttı
Suikast Parasını Albay Öz Dağıttı

Suikast Parasını Albay Öz Dağıttı

Dink’i öldürme hazırlığı yapan Samast, Hayal ve Tuncel’e, çanta dolusu parayı Albay Öz dağıtmış.

18 Ocak 2011 Salı 21:00A+A-

Hrant Dink cinayetinde kullanılan silahı, şu an silah kaçakçılığından cezaevinde olan Olgün Akyüz isimli bir kişinin verdiği, Albay Ali Öz'ün cinayettin önce Dink aleyhine bir CD izlettirip para dağıttığı iddia edildi.

Bugün gazetesi yazarı Adem Yavuz Arslan'ın piyasaya çıkan "Bi Ermeni Var, Hrant Dink Operasyonunu'nun Şifreleri" adlı kitabında, silahın hikâyesinin yanı sıra cinayetle ilgili ilginç bilgiler var. Bugüne kadar silahı, tutuklu sanık Yasin Hayal'in Samast'a verdiği, onun da vefat eden Ömer Pulatoğlu adında bir kişiden aldığı biliniyordu. Ancak Arslan'ın bugün piyasaya çıkan kitabında silahın başka bir isim tarafından verildiği bilgisi yer aldı. Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in, Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük'e ait 'Strateji' adlı güvenlik şirketinde keskin nişancılık eğitimi aldığı da kitaptaki bir diğer iddia. Gazeteci Arslan, bu iddiasını Trabzon Jandarma'ya şoförlük yapan Aslan Aslan isimli emekli bir bekçinin "dostlarına" yaptığı ifşaatlara dayandırıyor. Aslan Aslan, Ogün Samast'ın yakalandığı gün üzerinde bulunan ayakkabı ve elbisesinin de kendisine ait olduğunu söylüyor. Cinayet, cinayet bağlantılarıyla ilgili Aslan'ın "dostlarına" anlattığı olaylar, Aslan'ın ağzından kitapta şöyle anlatılıyor:

Mermiler işadamından

Erhan Tuncel: Ali Öz'ün adamıydı. Moloz'da Neşem Otel vardı, onun en üst katında kalırdı. Onun karşısında da Bulvar Otel vardı. Salih Hacısalihoğlu'nun (Cinayette kullanılan mermileri temin eden kişi. Taraf) kardeşi Süleyman Neşem oteli işletirdi.

» Salih Hacısalihoğlu: Salih'in Uğurlu Köyü'ndeki evinin önünde Yasin Hayal, Ogün Samast ve Erhan Tuncel insan maketinden hedef yapıp atış çalışmışlar ağaca. (Yasin Hayal'in Ogün Samast'ı bir mekana götürüp atış yaptırdığı tüm ifadelerde geçiyor. Acaba orası burası mı?) Salih Hacısalihoğlu, cinayette kullanılan mermileri temin eden kişi. Hem kendisinden mermi istenilen mesajın atıldığı telefonun sahibi Tuncay Uzundal ile yakın ilişkide hem de Erhan'ın ve Jandarma personelinin gelip gittiği eve o da gelip gidiyor.

» Ali Öz: Ali Öz, Dink'in resimlerini, konuşmalarından CD kayıtlarını verdi. Trabzon'da yaptığı konuşmadan montaj yaptırdı. Bir gün otelde, bir gün alayda beraber izledik. Her gün de tugaya çıkardık akşamları. Ali Öz beni kadın işlerinde kullanırdı.

» Mehmet Ülger: Ali Öz'le arası iyiydi. Görüşürlerdi. Ben Malatya'ya gittiğim zaman resimlerimizi CD'ye aldılar. Dink'le çekilmiş resimlerimizi de aldı diyor. Katliamdan bir hafta önce Salih onun evinde Mehmet Ülger'le görüşmüş. CD'ler yakalanırsa diye korkuyor. Bizi orada çektiydiler diyor. Katliamda tutuklananlardan biri 2-3 ay Salih'in evinde kaldı. Bir kişi Trabzonlu, katliam yapanlardan.

» Veli Küçük: Ali Öz görüşürdü onunla. Ama Erhan'ı da tanır.

 

Albay bize para dağıttı

» Metin Yıldız: Trabzon eski İl J.K. Ali Öz ve J.İst.Şube Müdürü Metin Yıldız Hrant Dink cinayetinden önce bizi (O.Samast, abisi, Y. Hayal, E. Tuncel, Salih Hacısalihoğlu ve ben...) alayda topladı ve ardından alaya ait resmi yeşil FordTransit ile Boztepe tugaya götürdü. Bize Hrant Dink'in Türklere hakaret ve küfrettiği 5 dakikalık bir CD izletti. Sonra bizi London Otel'e götürdü. İşadamı Tuncay Bayraktar buraya bir çanta para getirdi, Ali Öz parayı bize dağıttı.

» Cinayet ekibi: Cinayetten önce, Ogün Samast, abisi, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel, İstanbul'a gittiler. Ogün Samast yakalandığında üzerinde benim ayakkabı ve elbiselerim vardı.

» Silah: Samast, Dink'i, Olgun Akyüz'ün el yapımı silahıyla vurdu. Olgun Akyüz, Ogün Samast ile aynı köyden. İkisi de Trabzon Düzköylü. Hrant Dink cinayetinde kullanılan mermileri, London Otel'in sahibi Ali Kemal Hacısalihoğlu'nun oğlu Salih tedarik etti. Hayal ve Erhan Tuncel, Veli Küçük'ün sahibi olduğu 'Strateji' adlı güvenlik şirketinde keskin nişancılık eğitimi aldı.

» Ercüment Ovalı: İstihbarat Şube Müdürü Metin Yıldız, Albay Ali Öz, Prof.Dr. Ercüment Ovalı beraber medikal şirketi açtılar. Gündoğdu İskifiyeli'nin Ali Öz ile ilişkileri var.

» Olgun Akyüz: Samast'ın cinayette kullandığı silahın sahibi olduğu iddia ediliyor. Akyüz, Samast ile aynı köyden. 2009 Nisan ayında silah kaçakçılığı yapan bir çete ile birlikte polis tarafından yakalandı. Şu an cezaevinde."

TARAF

HABERE YORUM KAT