1. HABERLER

  2. HABER

  3. Süheyl Batum CHP'den İhraç Edildi
Süheyl Batum CHP'den İhraç Edildi

Süheyl Batum CHP'den İhraç Edildi

Emine Ülker Tarhan'ın CHP'den istifasının ardından istifaların süreceğini söyleyen CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum partiden ihraç edildi.

A+A-

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, "partiyi kamuoyu önünde doğrudan tartışmaya açtığı ve parti bütünlüğünü sarsan tutum içine girdiği" gerekçesiyle "kesin ihraç istemiyle" disipline sevk edilmişti.

Habertürk'te yer alan habere göre, Yüksek Disiplin Kurulu, Süheyl Batum'la ilgili kararını verdi. Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum için 'ihraç kararı' çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu döneminde ilk kez bir milletvekili kesin ihraç talebiyle yüksek Disiplin Kurulu'na gönderilmişti.

CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum, Emine Ülker Tarhan'ın istifasından sonra Habertürk'e konuşmuş ve Emine Ülker Tarhan ile aynı yolda, aynı düşünceleri paylaştıklarını belirterek, istifaların süreceği mesajını vermişti.

CHP Milletvekili Süheyl Batum, partiden ihraç edildiğine dair kurul kararından kendisinin haberinin olmadığını belirterek, "Şahsıma yapılanlar hukuksuzdur. Komplodur. Bunu bana yapanlardan, MYK üyelerinden tek tek hesabını soracağım" dedi.

Hürriyet.com.tr'ye konuşan ve şu saate kadar YDK kararının kendisine tebliğ edilmediğini açıklayan Batum, "Resmi hiçbir açıklama yapılmadı. Demek ki birileri tarafından bu karar daha önce alınmış, Yüksek Disiplin Kurulu'nda görüşülmeden alınmış zaten. Haber alınabilmesi demek bu kararın daha önceden alındığının ve yazıldığının göstergesi demektir, bir delili kanıtı demektir" dedi.

Batum, kendisine bunu yapanlardan tek tek hesabını soracağını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bana yapılanlar başından sonuna kadar hukuksuzdur. Parti tüzüğü, bir kişi disipline sevkedilirse hangi gerekçeyle sevk edildiği belirtilir, denilmesine karşın ben bunu 5 Kasım'dan 26 Kasım'a kadar öğrenemedim. Yüksek Disiplin Kurulu'ndan tarafıma gelen yazıyla öğrendim. O sözlerin hiçbirini söylemedim. Bunu söylemediğimi de gazetecilerden aldığım ses kaydı ve haber metinleriyle ispatladım. Gazetecilerden tanık da getirebileceğimi kurula bildirdim. Ama bana gerekçe bildirilmediği için ses kayıtları o kadar süre içinde silinmiş de olabilirdi bu açıkça benim savunma hakkımın ihlali anlamına gelmektedir.  Açık söylüyorum iddia edilen, tarafıma söylenen sözlerin hiçbirini söylemediğimi ihraç edilirsem, ancak parti yönetimini eleştirdiğim için ihraç edilmek istendim. Ama ben kararı bir görelim, diyordum orada hukukçular var zaten. MYK'da hukukçu yok, Yüksek Disiplin Kurulu'nda hukukçular var, diye düşüyordum.  Bu şahsıma kurulmuş bir komplodur. Bunun hesabımı MYK üyelerinden de tek tek soracağım. Bu tamamen kişilik haklarımı ortadan kaldırmaya yönelik bir algı yaratma. Benim çocuklarım şunu bilmek zorunda ben acaba birine hakaret mi ettim, yolsuzluk yapılmasına aracı mı oldum, parti ilkelerine aykırı mı davrandım, hayır. Ben suçumun ne olduğunu bilme hakkına sahibim." 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT