1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Sudan'daki Geleneksel Hafızlık Okulları: Halaviler
Sudan'daki Geleneksel Hafızlık Okulları: Halaviler

Sudan'daki Geleneksel Hafızlık Okulları: Halaviler

Sudan'ın Darfur eyalentinde, öğrenciler tatillerini değerlendirme geleneği olarak, Kuran-ı Kerim ezberi ve fıkıh eğitimi veren Halavi okullarına ilgi göstermeye devam ediyor.

A+A-

Sudan'ın Darfur eyaletindeki aileler, çocuklarını ağırlıklı olarak Kuran-ı Kerim ezberi yapılması ve fıkıh dersleriyle bilinen, Halavi adındaki okullara gönderme geleneğini sürdürüyor.

foto-galeri-001.gifÜlkenin birçok noktasında görmenin mümkün olduğu bu geleneksel hafızlık medreseleri, 2003'ten bu yana iç savaşa sahne olan Darfur'da sayılarıyla dikkati çekiyor.

İlkel şartlarda eğitimin verildiği bu okullarda öğrenciler, tahta levhalar ve yıpranmış Kuran-ı Kerimleri kullanarak ezber yapmaya çalışıyor. Yaz tatillerinde öğrenci sayılarının bini aştığı belirtilen bu okullardan biri de İhsan Halavi Medresesi.

"Savaşa rağmen burada ilim ateşi sönmedi"

El-Faşir kentindeki söz konusu okulun eğitimcilerinden Şeyh Abdullatif Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Medresemizde farklı bölgelerden gelen 30 daimi öğrencimiz var. Savaşa rağmen burada ilim ateşi hiçbir zaman sönmedi." dedi.

Öğrencilerin hafızlık süresinin 2 ile 4 yıl arasında değiştiğini söyleyen Şeyh Abdurrahman, öğrencilere de her gün sabah erkenden başlayan ve yatsı namazının bitiminde sona eren "Ed-Dağşiyye" adlı sıkı bir program çerçevesinde eğitim verdiklerini söyledi.

AA

HABERE YORUM KAT