1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Sudan'da Oy Kullanma Süresi Uzatıldı
Sudan'da Oy Kullanma Süresi Uzatıldı

Sudan'da Oy Kullanma Süresi Uzatıldı

Sudan Yüksek Seçim Kurulu çeşitli nedenlerden dolayı oyunu kullanamayan vatandaşlara fırsat sunulması amacıyla oy verme işleminin 1 gün uzatıldığını açıkladı.

A+A-

Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "devlet başkanı, parlamento ve federal meclis üyelerinin belirleneceği genel seçimlerde, çeşitli nedenlerden dolayı oyunu kullanamayan vatandaşlara fırsat sunulması amacıyla oy verme işlemi bir gün uzatıldı" denildi.

Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in liderliğini yaptığı Milli Kongre Partisi kaynaklarına göre, ülke genelinde halkın büyük çoğunluğu seçime katılırken muhalifler katılımın çok düşük olduğunu savunuyor.

Tahmini 38 milyon nüfusa sahip Sudan'da, pazartesi günü başlayıp yarın sona erecek seçimlerde, devlet başkanı, 450 üyeli Milli Meclis ve Sudan Federal Yasama Meclisi'nin üyeleri belirlenecek. Yaklaşık 13 milyon kişinin oy kullanacağı seçimde, devlet başkanlığı için mevcut Başkan Beşir'in de bulunduğu 16 aday, parlamento için de 44 parti yarışıyor.

Sudan'ı 26 yıldan bu yana yöneten Beşir ve lideri olduğu Milli Kongre Partisi, seçimlerin "favorisi" olarak gösterilirken, muhalefet seçim kampanyasının eşit şartlarda gerçekleşmediğini savunuyor.

Muhalefetteki güçlü partilerden Hasan Turabi liderliğindeki Halk Kongre Partisi ile Sadık Mehdi'nin Milli Ümmet Partisi başta olmak üzere bazı gruplar, "değişim olmayacağı" gerekçesiyle seçimleri boykot edeceklerini duyurmuştu.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT