1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Sudan'da Muhalefet Seçimi Boykot Edecek
Sudan'da Muhalefet Seçimi Boykot Edecek

Sudan'da Muhalefet Seçimi Boykot Edecek

Sudan'da muhaliflerin en büyük oluşumlarından Halk Kongresi Partisi önümüzdeki yıl Nisan ayında yapılacak olan genel seçimleri boykot edeceğini açıkladı.

A+A-

Ülkenin en önemli siyasi figürlerinden biri olan Hasan Turabi’nin başkanlığını yaptığı Halk Kongresi Partisi (PKP) genel seçimleri boykot etmesine gerekçe olarak demokrasi eksikliğini gösterdi. PKP Siyasi Sekreteri Kemal Ömer boykot kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Seçimi boykot ediyoruz çünkü şu an seçim yapılması için uygun bir ortam yok, ülkede çatışmalar var ve özgürlükler kısıtlı" ifadelerini kullandı.

PKP lideri Turabi ise, Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir'in istifa edeceğini açıklamasına rağmen seçimleri yönlendirmeye çalıştığını duyurdu.

Sudan'daki muhalefet partileri Beşir'in muhalifleri hapse attırdığını, medyayı sansürlediğini ve gazeteleri kapattırdığını iddia ediyor.

Muhalifler 2010 yılında yapılan seçimleri de yine aynı gerekçelerle boykot etmişti.

Sudan'da milletvekili ve devlet başkanının belirleneceği seçimlerin yapılması için 2 Nisan 2015 tarihinde karar kılınmıştı.

Hasan Turabi

PKP lideri Hasan Turabi 1989’da Ömer Beşir'i iktidara taşıyan devrimin fikir babası olarak biliniyor. 1999 yılında Beşir ve Turabi arasında yaşanan sorunların ardından Turabi meclis başkanlığından uzaklaştırılmıştı.

Hasan Turabi iktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nden ayrılarak kendi partisini kurmuştu.

İslami referanslara sahip Halk Kongresi Partisi lideri Hasan Turabi, Beşir karşıtı gösterileri düzenleyen muhalif cephenin en önemli ismiydi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT