1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Sudan, İran'ın “Şiileştirme” Merkezlerini Kapattı
Sudan, İran'ın “Şiileştirme” Merkezlerini Kapattı

Sudan, İran'ın “Şiileştirme” Merkezlerini Kapattı

Sudan, ülkedeki tüm İran kültür merkezlerini kapattı. İran kültür ateşesi ve ekibini de sınır dışı etme kararı aldı.

A+A-

Sudan, ülkedeki tüm İran kültür merkezlerini kapattı. İran kültür ateşesi ve ekibinin de 72 saat içinde ülkeyi terk etmelerini istedi.

Sudan resmi makamlarından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Ancak Dünya Bülteni’nde yer alan habere göre Sudantribune, bazı basın raporlarına dayanarak kararın, dini sebeplerden dolayı alınmış olabileceğini yazdı. Haberde, İran kültür merkezlerinin, Sudan gençleri arasında Şiiliği yaydığı gerekçesiyle kapatıldığı ileri sürülüyor.

72 SAAT SÜRE

Sudan resmi haber ajansı SUNA'nın haberine göre, Sudan Dışişleri Bakan sözcüsü Yusuf el-Kardofani tarafından yapılan açıklamada, ülkede faaliyet gösteren İran Kültür Merkezlerinin faaliyet alanlarının dışına çıkarak, Sudan'ın kültürel güvenliğine zarar verildiğini ve bu merkezlerin artık birer tehdit ofisi haline geldiğini kaydetti.

Açıklamada, merkezlerin kapatılma kararının yanı sıra Hartum'daki Kültür Ataşesi ile merkezlerde çalışan diplomatlara da ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre verildiği belirtildi.

İslam Fıkıh Akademisi ve birçok İslami grup Sudan hükümetinin aldığı bu kararı memnunlukla karşıladıkları bildirildi.

İslam Fıkıh Akademisince yapılan açıklamada, "Sudan hükümetinin, ülkede faaliyet gösteren İran Kültür Merkezlerini kapatma kararı alması son derece önemli ve yerinde bir karardır. Bu merkezler vasıtasıyla ülkedeki gençlere ve halka Şii inancının yayılması için faaliyet yürütülüyordu" denildi.

Öte yandan, Ensar el-Sünnet Cemaatinin siyasi işler başkanı Muhammed Ebu Zeyd, yaptığı açıklamada, "Merkezlerin kapatılmasıyla Sudan ile Körfez ülkelerinin ilişkileri eski haline geri dönüşün yolunu açacağını" ifade etti.

Olayla ilgili İran resmi makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum