1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Sudan Bölünürse Üzülürüm Ama Karar Sizin!
Sudan Bölünürse Üzülürüm Ama Karar Sizin!

Sudan Bölünürse Üzülürüm Ama Karar Sizin!

Sudan’da bu pazar yapılacak referandumun sonucunda ayrılık kararı çıksa bile kutlayacağını belirten Ömer el-Beşir, kararı halkın vereceğini söyledi.

05 Ocak 2011 Çarşamba 15:58A+A-

Ülkesi bu haftasonu referanduma gidecek olan Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, pazar günü yapılacak referandumun sonucunu, ayrılık kararı çıksa bile kutlayacağını söyledi.

Referandumun yapılacağı Güney Sudan bölgesinin başkenti Juba'ya gerçekleştirdiği ziyarette konuşan el-Beşir, "Kararınızdan dolayı ayrılığı seçseniz bile kutlayacağım. Kişisel olarak Sudan bölünürse üzülürüm. Ama aynı zamanda Sudan'da barışı sağlarsak mutlu olurum." dedi.

"Her Türlü Desteğe Hazırız!"

Beşir, ayrılık durumunda güney ile iyi ilişkileri muhafaza etme arzusunu tekrarladı ve iki bölge arasındaki özel ilişkiyi anımsatarak, "Hartum'dan teknik, lojistik veya profesyonel destek anlamında neye ihtiyacınız varsa, size sağlamaya hazırız. Birlikteyken bulduğumuz kazancı, iki ayrı devlet iken de sürdürebiliriz." diye konuştu.

Bu konuşmadan önce Sudan Devlet Başkanı Beşir, yıllarca savaştığı, ama Juba'da önüne kırmızı halı seren güneyli lider Salva Kiir ile bir araya geldi. Beşir'i Juba havaalanının dışında, "Birliğe Hayır" diye sloganlar atan ve güney bayrakları sallayan 500 kişilik kalabalık karşıladı.

HABERE YORUM KAT