1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suç Oranında Alkolün Büyük Etkisi Var
Suç Oranında Alkolün Büyük Etkisi Var

Suç Oranında Alkolün Büyük Etkisi Var

Açık alanlarda içki satışını yasaklayarak suç oranını düşüren Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) oranları da doğruluyor.

A+A-

Muhammet Erdoğan / Yeni Akit

Açık alanlarda içki ve bağımlılık meydana getiren zararlı maddelerin kullanımını ve satışını yasaklayarak suç oranını düşüren Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) oranları da doğruluyor.

Cinayet ve Tecavüzlerin Çoğu Alkollü İken İşleniyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) geçtiğimiz yıllarda, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 30 ülkede yaptığı, alkolün suçlar üzerindeki etkisi araştırmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Alkol bağımlılarında suç işleme oranı yüzde 68 iken, alkol bağımlısı olmayanlarda bu oranın yüzde 37 olduğunun vurgulandığı araştırmaya göre, cinayetlerin yüzde 85’i, ırza tecavüzlerin yüzde 50’si, şiddet olaylarının yüzde 50’si, trafik kazalarının yüzde 60’ı ile hırsızlık ve yankesiciliğin yüzde 71’i alkollü iken yapıldı.

İntihar Edenlerin Yüzde 90’ı Alkolik

Türkiye ve dünyada milyonlarca kişinin alkol kullanmaya meyilli olduğunun kaydedildiği araştırmada, intihar edenlerin yüzde 90’ının, mala yönelik suç işleyenlerin yüzde 77’sinin, eşine şiddet uygulayanların yüzde 70’inin, akıl hastalarının yüzde 60’ının, boşananların yüzde 80’inin, tutuklu olanların yüzde 78’inin ve işe gitmeyenlerin yüzde 60’ının alkol kullandığı saptandı. DSÖ’nün rakamlarını değerlendiren uzmanlar, alkol ve bağımlılık oluşturan zararlı maddelerin kullanımının günümüzde daha da arttığını dile getirerek, “Buna bağlı olarak söz konusu nedenle işlenen suçlarda da artış var. Afyon Valisi gibi diğer illerin valileri de gereken tedbiri almalı” görüşünde birleşiyor.

Belli Kesimler Hedef Tahtasına Oturtmuştu

Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu, geçtiğimiz yıl şehirde, açık alanlarda içki ve bağımlılık meydana getiren maddelerin kullanımını yasaklayan genelge yayınlamıştı. Bu genelgeden sonra belli kesimler Vali Balkanlıoğlu’nu hedef tahtasına oturtup ağır eleştirilerde bulunmuştu. Afyonkarahisar Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Açık alanda, bağımlılık meydana getiren maddelerin kullanımının ve alkol tüketiminin azalması sonucu 2011 ile 2012 yılları arasında şahsa karşı işlenen suçlarda yüzde 5, cinsel suçlarda ise yüzde 25 oranında düşüş kaydedildi” demişti.

HABERE YORUM KAT