1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Subaylara Gözaltı Sayısı 11’e Çıktı
Subaylara Gözaltı Sayısı 11’e Çıktı

Subaylara Gözaltı Sayısı 11’e Çıktı

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, İzmir merkezli 10 ilde başlatılan operasyonda, aralarında amirallerin de bulunduğu 11 muvazzaf subay hakkında gözaltı kararı verildi.

A+A-

İzmir merkezli 10 ilde gerçekleştirilen, aralarında amirallerin de bulunduğu 6 muvazzaf asker hakkında savcılığa getirilmesi talimatı verilen operasyonun, "İzmir'deki askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin inceleme ve soruşturmalar doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirildi.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato, "FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki yapılanması"na yönelik soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında savcılığa getirilmesi istenen 6'sı muvazzaf, 2'si emekli asker 30 şüpheli arasında FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen ilk sırada yer alırken, İzmir merkezli 10 ilde önceki gün düzenlenen operasyonda emekli Astsubay Z.D. ile Y.Ş, H.G, F.D, M.K.C, H.K, Ş.Y. ve R.A. gözaltına alındı.

Haklarında gözaltı kararı bulunan, biri emekli albay 2 zanlının aranmasına devam edilen operasyonda aralarında Fetullah Gülen ile örgüt yöneticileri ve gazeteci Tarık Toros'un da bulunduğu 14 şüphelinin yurt dışında olduğu savcılığa bildirildi.

2'si amiral 5 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı 

Öte yandan Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan sorumlu İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato, soruşturma kapsamında savcılığa getirilmesi talimatı verdiği 2'si amiral 5 subayın "sağlık durumlarını gerekçe göstererek rapor almaları nedeniyle adliyeye getirilmemeleri" üzerine, bu kişiler hakkında "yakalamaya yönelik gözaltı kararı" çıkartılması talebiyle nöbetçi mahkemeye başvurdu.

Talebi değerlendiren nöbetçi İzmir 3. Sulh Ceza Mahkemesinin, tümamiral M.Z.U, tuğamiral A.S.A, binbaşılar K.M, R.Z. ve Ö.G. hakkında "yakalamaya yönelik gözaltı kararı" verdiği öğrenildi. 

TSK içinde yapılanma iddiası

Soruşturma kapsamındaki incelemeler, belgeler, raporlar ve ifadelerden elde edilen bilgilere göre, FETÖ/PDY'nin askeriye içerisinde yapılanmaya gittiği, operasyon kapsamında aranan bazı kişilerin harp okulları öğrenci sorumlusu olduğu, örgütle bağını gizli tutan bazı kişilerin askeriyede görev alarak kurumla ilgili bazı konuları ve personelle ilgili tüm bilgileri bağlantılı oldukları kişiler aracılığıyla FETÖ/PDY'ye aktardığı, bu bilgilerin Fetullah Gülen'le birlikte Kudret Ünal, Mehmet Ali Şengül, Naci Tosun ve İsmail Büyükçelebi'nin katıldığı, "5'li toplantı" olarak adlandırılan toplantılarda değerlendirildiği, örgüte kazandırılacak kişilere farklı ilgi gösterilirken, diğer bilgilerin personelin TSK'dan tasfiyesi ya da kurumda yükselmesini engellenmek için kullanılmak üzere arşivlendiği öne sürüldü. 

Operasyon kapsamında gözaltı talimatı verilen sivillerin, örgütün TSK içerisinde yapılanan FETÖ/PDYmensupları ile irtibatlı görevliler ve üst düzey sorumlular olduğu iddia edildi.

AA

HABERE YORUM KAT