1. HABERLER

  2. HABER

  3. STK'lardan CHP'ye Soğuk Duş
STKlardan CHPye Soğuk Duş

STK'lardan CHP'ye Soğuk Duş

İstanbul'da bazı sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen CHP yetkilileri ağır eleştiriler aldılar.

A+A-

Star'da yer alan habere göre; CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin İstanbul’da bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerni ile biraraya geldi. Barış sürecinin ele alındığı toplantıda, temsilciler CHP’ye yönelik ağır eleştirilerde bulunurken, AK Parti’nin adımları örnek gösterildi. Partinin ulusalcıların etkisinden kurtulması gerektiğini belirten temsilciler, Kılıçdaroğlu’nun uslubu ile Deniz Baykal’ı bile aratır hale getirildiğini belirtti. CHP’nin barış sürecine karşı duramayacağını ve AK Parti’nin attığı adımlar ile tarihi bir dönem yaşadıklarını belirten temsilciler, CHP’nin bir an önce hatadan dönmeis gerektiğinin altını çizdi.

Barışın karşısında duramayız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Yaratılan algının aksine, CHP barışın karşısında duramaz. Böyle bir şey olursa, biz kendimizi inkar etmiş oluruz. Öteden beri savunduğumuz, Kürt meselesinde çatışmanın bitmesi ve silahların bırakılmasıdır’’ dedi.

STK’lardan hükümete övgü

CHP Genel Başkanları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, İstanbul’daki bir çok hemşehri derneği federasyonunu bünyesinde toplayan Anadolu Konfederasyonu’nun bir otelde düzenlediği kahvaltılı toplantıda, STK temsilcileriyle biraraya geldi. Toplantıda temsilcilerin hükümetin çözüm sürecini övmesi dikkat çekti.

Keşke baro başkanı kalsaydın

Toplantıda söz alan STK temsilcileri, CHP’nin çözüm süreci karşı durduğu eleştirisinde bulundu. Van Gölü Dernekler Federasyonu adına konuşan Yusuf Tuncil, CHP’nin çözüm sürecine destek vermesi gerektiğini belirtti. Siirt ve Batman Federasyonları adına söz alan Hikmet Sırma, “Keşke Sezgin Tanrıkulu, her zaman Diyarbakır Baro Başkanı kalsaydı, orada söylediklerini savunsaydı. CHP hiç bir zaman birey endeksli olmadı. CHP muhalefat olmak için muhalefet yapıyor. Salı günkü grup toplantılarındaki sert üslup, halkta sıkıntılara neden oluyor’’ değerlendirmesinde bulundu.

CHP’nin eksikleri var: STK temsilcilerinden sonra söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise “CHP’nin eksikleri var” demekle yetindi. CHP’ye yönelik eleştiriler karşısında dehşete düştüğünü belirterek, “Bizi eleştirirken doğrusu AKP’yi övmeniz beni çok şaşırtı’’ dedi. Tanrıkulu da, yaptıkları tüm olumlu çalışmalara rağmen arkadaşlarının negatif bir söyleminin seçmeni olumsuz etkilediğine dikkate çekerek, son 15- 20 yılda CHP’ye yönelik oluşan olumsuz havayı değiştirme noktasında büyük çaba harcadıklarını, ancak bunu değiştirmenin kolay olmadığını söyledi.

Sosyal demokratım diyorsunuz ama ulusalcıların dediği oluyor

Barışa Evet Silaha Hayır Platformu temsilcisi Maksut Konyar, STK’ların ülkelerin sorunlarına duyarsız kalmaması gerektiğini kaydetti. Çözüm süreciyle Türkiye’de ölümler yaşanmadığına dikkati çeken Konyan, ‘’CHP’deki değişmden çok umutlanmıştık. Anti demokratik uygulamalar maalesef canlar yakmaya devam ediyor. CHP’ye baktığımızda şu anki tablo çok kötü. Birgul Ayman, Emine Tarhan, Süheyl Batum’ın sözlerini dinlediğimizde hayretler içinde kalıyorum. CHP sosyal demokrat partiyim diyor ama bunun tam aksine ulusalcı politikalar uyguluyor. İktidar Partisi çözüm sürecinde büyük risk aldı. Türkiye’nin en büyük sorununa neşter vurdu’’ ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu Baykal’ı bile aratıyor

CHP’de üslup sıkıntısı bulunduğunu belirten Malatya Dernekler Temsilcisi Yılmaz Durmuş, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun üslubunun eski Genel Başkan Deniz Baykal’ı arattığını, CHP’nin barış sürecine katkı yapması gertiğini söyledi. Adıyamanlılar Vakfı Başkanı Ömer Özkartal, barış sürecine katkı vermesi gereken ilk partinin CHP olması gerektiğini söyledi. Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhakim Baş da sorunun bu noktaya gelmesinde CHP’nin hatasına dikkat çekerek, “CHP ya sürece destek olacak, destek olmazsa alternatif bir yol geliştirmesi lazım. CHP’nin sürecin dışında kalmaması gerekir’’ dedi.

HABERE YORUM KAT