1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Steinmeier: Türkiye'ye Gitmeliydik
Steinmeier: Türkiye'ye Gitmeliydik

Steinmeier: Türkiye'ye Gitmeliydik

Steinmeir, darbe girişiminden sonra Türkiye ziyareti yapılması gerektiğini belirterek, "Geriye dönük bakıldığında belki gitmek gerekiyordu, en azından gidilebilirdi. Ancak olaylar hızlı gelişti" ifadelerini kullandı.

A+A-

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, darbe girişiminin, ciddi bir darbe girişimi olduğunu söyledi.

Steinmeier, Alman Birinci Televizyon Kanalı ARD'ye yaptığı açıklamada, darbe girişiminin, Türkiye için ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

"Gerçekten ciddi bir girişim"

Darbe girişimini en sert şekilde kınadıklarını ve mağdur olanların yanında durduklarını dile getiren Steinmeier, "Bana göre, sahneye konulmuş değil, gerçekten ciddi bir darbe girişimi oldu. Kim o geceki görüntülere bakarsa orada, Türk ordusuna, Türk vatandaşlarına ateş edildiğini biliyor olacak." dedi.

"Türkiye'ye gitmek lazımdı"

Bu olay üzerine, Türkiye'yi ziyaret edip etmeyeceğinin sorulması üzerine Steinmeier, "Geriye dönük bakıldığında belki gitmek gerekiyordu, en azından gidilebilirdi. Ancak olaylar hızlı gelişti. Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Türkiye perspektifinden, darbe girişiminin ardından alınan önlemler hakkında sadece şikayet ettiğimiz, eleştirdiğimiz algılandı. Ben saldırıya uğrayanlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstermemiz gerektiğini söylüyorum" değerlendirmesini yaptı.

Steinmeier, Türkiye'ye, ölçülü davranılması gerektiğini ifade etmenin de sorumlu bir tutumun parçası olduğunu savundu.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum