1. HABERLER

  2. HABER

  3. Steinmeier: Gazze'ye Yönelik Abluka Kalkmalı
Steinmeier: Gazze'ye Yönelik Abluka Kalkmalı

Steinmeier: Gazze'ye Yönelik Abluka Kalkmalı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Gazze Şeridi'ne uygulanan ambargonun kaldırılması için uluslararası alanda çaba sergilenmesini istedi.

A+A-

Almanya Frank-Walter Steinmeier Ortadoğu temasları çerçevesinde bugün Filistin Özerk Bölgesi'nde temaslarda bulundu.

Steinmeier Gazze'ye yaptığı ziyarette burada yaşayan 1 milyon 800 bin Filistinlinin durumunu, "felaket", "dayanılmaz" diye nitelendirerek, Gazze Şeridi'ne uygulanan ambargonun kaldırılmasını istedi. Filistin ve İsrail arasında yeni bir savaş çıkabileceği uyarısında bulunan Steinmeier, "Burası barut fıçısı. Alev almamasına dikkat etmeliyiz" dedi.

Steinmeier Gazze Şeridi'nde yaşam koşullarının sadece sınırın açılması ile iyileşeceğini belirterek, İsrail'in bunun karşılığında “güvenlik” garantisi alması gerektiğini de ifade etti! Almanya Dışişleri Bakanı, İsrail ve Filistin'e, barış görüşmelerine yeniden başlanması öncesinde, Gazze Şeridi'ndeki soruna çözüm bulma çağrısında bulundu. Steinmeier, "İki devletli çözüm görüşmelerine kadar bekleyemeyiz" dedi.

HAMAS'LA GÖRÜŞMEDİ

DW’nin Türkçe sayfasındaki habere göre Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Gazze Şeridi'nde kontrolü elinde bulunduran Hamas’ın temsilcileri ile görüşmekten kaçındı. İsrail, Gazze'ye geçişlerde uluslararası alandan politikacılara Hamas'la görüşmeme koşulu koyuyor.

Gazze Şeridi Hamas'ın kontrolü sağladığı 2007 yılından beri İsrail tarafından abluka altında tutuluyor. 2008 yılından beri Gazze'ye üç kez saldıran İsrail, binlerce insanı katletti ve şehrin altyapısını tamamıyla tahrip etti.

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT