1. HABERLER

  2. HABER

  3. Standart and Poor's'tan Mısır Skandalı
Standart and Poorstan Mısır Skandalı

Standart and Poor's'tan Mısır Skandalı

Mısır'daki darbeye seyirci kalan S&P, ‘Ülkenin notunu değiştirmeye gerek yok” dedi. Gerekçe: Darbeyi finanse eden birçok ülke var.

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından bir skandal daha... Tüm dünyada artık iplikleri pazara çıkan kuruluşların, notlarını ekonomik göstergelere değil, politik gerekçelere göre verdikleri bir kez daha kanıtlandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Mısır'ın kredi notunu değiştirmedi.

S&P açıklamasına göre, Mısır'ın uzun ve kısa vade kredi notunu 10 hafta önce CCC çöp seviyesine indiren S&P, 3 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinin, Mısır'ın kredi notunu "durağan" bir görüntüyle değiştirmeyeceğini bildirdi. S&P, Mısır'ın IMF ile yürüttüğü 4,8 milyar dolarlık kredi müzakerelerinin durmasına karşılık Körfez ülkelerinin ülkeye sağladığı 12 milyar dolarlık yardımla, 3 Temmuz'da yaşanan darbenin getirdiği kargaşa ortamının etkilerinin bir parça hafiflediğini ifade etti.

Noktayı Katar koydu

Katar'dan gelen 3,7 milyar dolarlık yardımla Mısır'ın dış ödemeler dengesinde sorunlarla karşılaşma olasılığının azaldığını aktaran S&P, Mısır'ın dışarıdan para çekme yetisinin kırılgan ve hibe desteklerinin olumlu gelişmesine bağlı olduğunu belirtti.

Sadece 1 haftada 14 milyar $

Darbenin ardından Suudi Arabistan, askeri yönetime 5 milyar dolarlık yardım yaparken, Birleşik Arap Emirlikler 3 milyar dolarlık para sözü vermişti. Yardım halkasına en son katılan Kuveyt de 4 4 milyar dolarlık destek yapacağını belirtmişti. Yine son haftalarda başka başka ülkelerce 2 milyar dolar kaynak sözünde bulunuldu. Bu rakamlar etrafında Mısır'a vaad edilen nakit desteğinin büyüklüğü darbe sonrasındaki bir haftada 14 milyar dolara ulaştı. Bu Mursi'nin 368 günde topladığı yardım miktarının yüzde 59,5'ine denk geliyor.

ekotrent

 

HABERE YORUM KAT