Srebrenitsa'da Görevli BM komutanı Yargılanmayacak

29.04.2015 16:17
Srebrenitsa'da Görevli BM komutanı Yargılanmayacak
8 bin Boşnak erkeğin öldürüldüğü Srebrenitsa katliamı sırasında bölgenin güvenliğinden sorumlu olan BM komutanı Thom Karremans ve iki asker hakkında Hollanda mahkemesi soruşturmaya gerek olmadığına hükmetti.

Bosna Savaşı sırasında Birleşmiş Milletler'e bağlı olarak görev yapan ve Srebrenitsa katliamında sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle hakkında açılan davada daha önce takipsizlik kararı verilen Hollandalı komutanın yüksek mahkemedeki davasında da benzer bir karar çıktı. Hollanda'nın Arnhem Yüksek Mahkemesi, Thom Karremans ve o dönemde yardımcısı olan iki asker aleyhine açılan davada soruşturmaya gerek olmadığına hükmetti. Mahkeme, Karremans ve yardımcılarının yaşananlarda sorumluluklarının bulunmadığına karar verdi.

Kurban yakınlarının, Arnhem Yüksek Mahkemesi'nin verdiği kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımaları bekleniyor.

Siyasetçiler de tanık olacaktı

Karremans, yüksek mahkemede yargılanmasına yönelik karar çıkması halinde siyasiler dahil o dönem üst düzey görevde bulunan birçok ismi tanık olarak mahkemeye çağıracağını açıklamıştı. Arnhem Savcılığı da 2013 yılında Karremans ve yardımcılarıyla ilgili davada takipsizlik kararı vermişti.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim