1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. 'Srebrenitsa Tasarısı' BMGK Üyelerine Dağıtıldı
'Srebrenitsa Tasarısı' BMGK Üyelerine Dağıtıldı

'Srebrenitsa Tasarısı' BMGK Üyelerine Dağıtıldı

İngiltere, Srebrenitsa Soykırımı'nın 20. yılı nedeniyle soykırım kurbanlarının anılması için hazırladığı BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını üyelere dağıttı.

A+A-

İngiltere, Bosna'daki savaş sırasında Sırplar tarafından Srebrenitsa'da katledilen Boşnakların anılması amacıyla hazırladığı BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını Konsey üyelerine dağıttı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Mladen İvaniç'in, kabul edilmemesi için BM Genel Sekreteri ve BMGK üyelerine mektup gönderdiği tasarıda "Srebrenitsa soykırımı en sert biçimde kınanır" ifadesi yer alıyor.

Tasarıya soğuk baktığı belirtilen Rusya'nın, Srebrenitsa isminin yer almadığı daha genel bir karşı tasarı hazırladığı öğrenildi. Rusya'nın İngiltere'nin tasarısını veto etmesi halinde tasarı hayata geçirilemeyecek.

Temmuz çalışma takvimi yarın kesinleşecek Konsey'in İngiltere'nin tasarısını 7 Temmuz'da gündemine alması bekleniyor.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilciliğinden, AA'ya daha önce yapılan açıklamada, tasarıyla uluslararası toplumun, "BM tarihinin en karanlık anlarından birinden" dersler çıkarmasının ve soykırımların, savaş suçlarının ve insanlığa karşı suçların önlenmesi konusundaki kararlılığın teyit edilmesinin arzulandığı vurgulanmıştı.

HABERE YORUM KAT