1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Srebrenitsa Kurbanları İçin Saraybosna'da Tören
Srebrenitsa Kurbanları İçin Saraybosnada Tören

Srebrenitsa Kurbanları İçin Saraybosna'da Tören

Srebrenitsa'da katledilen kurbanlardan kimlikleri yeni tespit edilen 409 kişinin cenazesini taşıyan konvoy Saraybosna'da törenle karşılandı.

A+A-

Bosna savaşı sırasında Srebrenitsa’da katledilen kurbanlardan kimlikleri yeni tespit edilenlerin cenazelerini taşıyan tır konvoyu Saraybosna'ya ulaştı.

Bu yılki toplu cenaze törenlerinde toprağa verilecek 409 kişiye ait tabutları taşıyan konvoy, Mareşal Tito Bulvarı'ndan geçişi sırasında binlerce Saraybosnalı çiçeklerle karşıladı.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı binası önüne gelen konvoyu, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç ve Hırvat üyesi Jelyko Komşiç ile Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç'in yanı sıra çok sayıda bakan, milletvekili, belediye başkanı ve vatandaş selamladı.

İzzetbegoviç, burada yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'te savaş sırasında gerçekleştirilen soykırımın kabul edilmesinin zamanının geldiğini belirtti.

Soykırımla yüzleşilmesinin Bosna Hersek'in geleceği için önemli olduğunu ifade eden İzzetbegoviç, ''Artık, gerçeği kabul ederek, Bosna Hersek'te daha iyi bir gelecek ve karşılıklı güven ortamının oluşturulmasının zamanıdır'' dedi.

Konvoy, dua edilmesi ve saygı duruşunun ardından Cumhurbaşkanlığı önünden ayrılarak, Bosna savaşı sırasında Saraybosna'da hayatını kaybeden çocuklar için yaptırılan anıt ile 1994 yılında 68 kişinin hayatını kaybettiği Markale pazar yerinin bulunduğu güzergahı takip ederek, 11 Temmuz'da toplu cenaze töreninin düzenleneceği Potoçari'ye gitti.(AA)

HABERE YORUM KAT