Sözkonusu İsrail Olunca AB, Adalet Divanı'nı Dinlemez

17.12.2014 23:46
Sözkonusu İsrail Olunca AB, Adalet Divanı'nı Dinlemez
Avrupa Adalet Divanı’nın Hamas’ı terör örgütü listesinden çıkaran kararını eleştiren AB yönetimi, kararı temyize götürebileceklerini açıkladı.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Maja Kocijancic, Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı kararına rağmen Avrupa Birliği'nin (AB) Hamas'ı 'terör örgütü' olarak görmeye devam edeceğini bildirdi. Kocijancic, alt mahkemenin aldığı bu kararı temyize götürmeyi değerlendirdiklerini söyledi. 

Kocijancic, AB’nin uygun gördüğü bir zaman diliminde söz konusu karara uygun tepki vereceğini söyledi.

Avrupa Adalet Divanı'nın alt mahkemesi, Hamas'ın 13 yıl sonra Avrupa Birliği'nin 'terör' listesinden çıkarılması yönünde karar aldı.

Avrupa Adalet Divanı'nın kararında "Hamas Avrupa Birliği'nin terör listesinden çıkarılmalıdır" ifadeleri yer aldı.

Alt mahkemeye göre, Hamas'ın 2001 yılında AB'nin 'terör' listesine eklenmesi kararı hukuki yargılamalara değil, "basın ve internetten elde edilen ithamlara" dayanıyor.

Alt mahkemenin kararı Avrupa Birliği açısından "Hamas terör örgütü değildir" anlamına gelmese de AB'nin 'terör' listesine eklenmesinin hukuki olmadığı anlamına geliyor.

Avrupa Birliği, İslami Direniş Hareketi Hamas'ı'ın askeri kanadını 11 Eylül saldırılarından hemen sonra 2001 yılında, siyasi kanadını ise 2003 yılında 'terör' listesine almıştı.

Kaynak: AFP

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim