1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Sözcü ve Cumhuriyet Provoke Habere Doymuyor
Sözcü ve Cumhuriyet Provoke Habere Doymuyor

Sözcü ve Cumhuriyet Provoke Habere Doymuyor

Sözcü ve Cumhuriyet gazetesi "Şeriatçı 120 Tutuklu Son Anda Tahliye Oldu" haberiyle tutuklu darbecilerin serbest bırakılmamasını provoke etmeye çalışıyor.

A+A-

Hizb’ut Tahrir sözkonu haberler üzerine bir açıklama yaptı:

Söz konusu açıklamanın metni:

15 Temmuz 2012 tarihli Sözcü gazetesinin sürmanşetinde "Şeriatçı 120 Tutuklu Son Anda Tahliye Oldu" başlığıyla verilen Saygı Öztürk imzalı haber, mesnetsiz iddialar içermekte ve sözde deneyimli gazetecinizin tutarsız ifadeleriyle sap ile saman birbirine karıştırılmaktadır.

Bu asılsız iddiaları ele almadan evvel, belirtmeliyiz ki Şeriat, İslami hükümler demektir. Şeriatçı ifadesinden toplum, devlet ve siyaset alanında İslami hükümlerin tatbikini isteyenler kastedilmekte ve bu ifadeyle aslında İslami hükümler ve ihlâslı Müslümanlar düşman görülmektedir. Cumhuriyet tarihi boyunca İslam düşmanı laik-Kemalist zihniyet tarafından da bu böyle algılanmış, bu kindar algı, on yıllar boyunca binlerce Müslümanın hayatını karartmıştır. Gazetenizin yayın politikası da göz önünde bulundurulduğunda İslam'a ve Müslümanlara ne kadar mesafeli olduğunuz ve gerçekte kimin "sözcü"lüğünü yaptığınız Müslüman halkımızca zaten malumdur. Şimdi bu haberde geçen saptırmacaları tek tek ele alacak olursak;

1-Haberde "13 Temmuz Cuma günü Hizb-ut Tahrir yöneticilerinin ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 120 sanık Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıktı" denilmektedir, oysa bunun gerçekle hiçbir alakası yoktur ve böyle bir duruşmanın bu minvalde icra edilmediği mahkeme kayıtlarından rahatlıkla görülebilir. Aynı anda 120 Hizb-ut Tahrir üyesinin mahkemeye çıkması söz konusu olmadığı gibi, farklı davalardan yargılanan 120 kişinin aynı duruşmada bir araya getirilmiş olması da yargılama usulü açısından imkânsızdır.

2-Haberde bir yandan hükümlülerin serbest bırakılmasının hukuka aykırı olduğu ifade edilirken diğer yandan tutukluların serbest bırakıldığı söylenerek hukuki bir çelişkiye düşülmüştür. Üstelik yayınlandığınız savcılık belgesinde, bırakıldığını söylediğiniz herhangi bir Hizb-ut Tahrir üyesi de yoktur. Belgede ismi geçen Fatih Demirci, halen Sincan F Tipi cezaevindedir.

3-İddia edilenin aksine, Hizb-ut Tahrir davası sanıklarından hiçbiri, 3. yargı paketinden yararlanmamıştır. Paketin yasalaşmasından sonra sadece 3 kişi tahliye olmuş, onların tahliyeleri ise cezalarının bitmesine altı ay kaldığı için daha önce çıkan denetimli serbestlik yasasından kaynaklanmıştır. Şayet varsa ve uyumuyorlarsa, adliye muhabirlerinizin bunlara ulaşması hiç de zor değildir.

4-Ayrıca haberde delil olarak gösterilen belgede 120 kişinin değil, nedense sadece bir kişinin ismi geçmektedir. Üstelik o belgede de "Halen Başsavcılığımızca yakalamalı olarak aranan hükümlü" denilmesi, hukuken hatadır. Zira Sincan F-tipi Cezaevi'nde bulunan birinin "yakalamalı olarak aranan" olması nasıl mümkün olabilmektedir? Sırf bu belge bile göstermiştir ki böylesi çelişkiler barındıran bir belgeyi hazırlayan savcının da –ki o sizin iddianız- sizinle paralel bir zihniyete sahip olduğu açıktır.

5-Haberde belirtilen Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin 19.04.2004 tarihli kararının tamamen zorlama yorumlara dayalı hukuk dışı bir karar olduğu, Türkiye'nin önde gelen hukuk otoritelerinin hazırladığı bilimsel mütalaalarda net bir biçimde ortaya konulmuş, bu mütalaalar ayrıca ilgili mahkemelere de sunulmuştur. 

Söz konusu haberler üzerine Adalet Bakanlığı'da bir açıklama yaptı:

''Tahliye edilen 21 kişi arasında Hizbüttahrir örgütüyle ilişkisi bulunan sadece bir hükümlü bulunmaktadır. Bu kişi örgüt adına bildiri dağıtmak suçundan hüküm giymiş olduğu için tahliye edilmiştir. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nce infazı durdurulan ve tahliye olan diğer kişilerin tümü sol örgütlerle ilişkili hükümlülerden oluşmaktadır. Yakalamalı olarak aranması hükmü kaldırılan 25 kişinin tümü sol örgütlerden aranan kişilerden oluşmaktadır.

13 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla tüm cezaevlerinde Hizbüttahrir örgütüyle ilişkili hükümlü sayısı 12 kişidir.

Bu bilgiler dikkate alındığında '120 şeriatçıya tahliye' ve 'Bu filmi görmüştük' başlıklarıyla verilen haberlerde dile getirilen iddiaların gerçek dışı olduğu görülecektir.'

HABERE YORUM KAT