1. HABERLER

  2. HABER

  3. Soykırım Suçlaması Sonrası Uzlaşma
Soykırım Suçlaması Sonrası Uzlaşma

Soykırım Suçlaması Sonrası Uzlaşma

Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame, 1994'teki soykırımdan bu yana ilk kez Fransa'yı ziyaret ediyor.

12 Eylül 2011 Pazartesi 11:15A+A-

Ruanda, Hutular ve destekçileri tarafından büyük bir bölümü azınlıktaki Tutsilere mensup 800 bin kişinin öldürüldüğü cinayetlerde Fransız ordusunun da rolü olduğu suçlamasında bulunmuştu.

2006'da bir Fransız mahkemesinin soykırıma o dönem isyancı bir Tutsi grubunun lideri olan Kagame'nin neden olduğu hükmü ardından, iki ülke diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Eski Belçika sömürgesi Ruanda ve Fransa arasındaki uzlaşma süreci, geçen yıl Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin bu ülkeyi ziyaretiyle başlamıştı.

Sarkozy bu ziyaret sırasında Fransa'nın soykırım sırasında "bazı hatalar" yaptığını kabul etmekle birlikte özür dilemeye yanaşmamıştı.

Nicolas Sarkozy, "bir tür körlüğün" Fransa'nın o dönem iktidardaki Hutu hükümetinin "soykırım yönünü görmesini engellediğini" söylemişti.

Paul Kagame, Paris'te yaptığı açıklamada, artık ileriye bakmanın yollarını aradıklarını söyledi.

Kagame, iki ülke ilişkilerinin iyileşmesini istemeyenler olduğunu belirtti.

'Askerler öfkeli'

BBC Paris muhabiri Hugh Schofield'a göre Fransız ordusunun birçok mensubu, Ruanda'nın Fransız askerlerinin soykırım yapanları teşvik ettiği hatta soykırıma bizzat katıldığı suçlaması nedeniyle öfkeli. 

Fransa'nın bölgede ağırlığı giderek azalırken, Cumhurbaşkanı Kagame insan hakları ihlalleri suçlamaları nedeniyle içeride ve dışarıda baskı altında.

Kagame ve Sarkozy bugün Elysee sarayında bir araya gelecek.

1994 yılında da aynı görevde olan Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ise, yurt dışı ziyaretleri nedeniyle temaslarda hazır bulunmayacak. (BBC)

HABERE YORUM KAT