1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sosyal-Faşistler Hopa'da İHH'nın TIR'ına Saldırdı (FOTO)
Sosyal-Faşistler Hopa'da İHH'nın TIR'ına Saldırdı (FOTO)

Sosyal-Faşistler Hopa'da İHH'nın TIR'ına Saldırdı (FOTO)

Solun nispi ağırlığının bulunduğu Hopa'da İHH iftar tırına saldırı düzenlendi. İHH mensupları ÖDP ve Halkevleri mensubu sosyal-faşistlerin taşlı-sopalı saldırısına direndi.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Artvin’in Hopa İlçesi'nde iftar vermek için hazırlık yapan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) 10 kişilik ekibi, ilçeyi terk etmelerini isteyen grubun saldırısına uğradı. Olayda 5’i polis 9 kişi yaralandı.

"Burada İftar Veremezsiniz!"

Ajansların geçtiği habere göre saldırı bugün saat 15.30 sıralarında Hopa’nın Cami Meydanı’nda gerçekleşti. İHH’ya ait 10 kişilik bir ekip, bu akşam iftarda yemek vermek için vakfa ait TIR’ı meydana park etti. Gün içinde İHH’nın çalışmalarının anlatıldığı broşürler dağıtan gruba, öğleden sonra bazı kişiler tepki gösterdi. Saat 15.30 sıralarında da İHH’nın faaliyetlerini benimsemediklerini söyleyen ÖDP ve Halkevleri’ne mensup yaklaşık 50 kişi, TIR’ın çevresinde toplanarak gruptan ilçeyi terk etmelerini istedi.

Gerginliğin büyümesi üzerine 60 kişilik çevik kuvvet ekibi meydanda güvenlik önlemi aldı. Bu sırada sözlü tartışma kavgaya dönüşünce grup taş ve sopalarla İHH ekibine ve TIR’a saldırdı. Polisin iki grubun arasına girerek kavgaya müdahale ettiği sırada bir kişinin belindeki silahı çekerek havaya 5 el ateş açtığı iddia edildi. Bu kişinin daha sonra Kemalpaşa Beldesi Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Hüsnü Yılmaz olduğu ortaya çıktı. Bu sırada sosyal-faşistlerin İHH ekibine yönelik saldırısı da devam etti. Son olarak polis biber gazı ve cop kullanarak saldırgan grubu dağıttı.

9 KİŞİ YARALANDI

Saldırıda İHH grubundan 2, saldırgan gruptan 2 ve polislerden 5 olmak üzere toplam 9 kişi çeşitli yerlerinden hafif yaralandı. Yaralılar Hopa Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Olay yerine gelen tek ambulansa iki taraftan da yaralıların alınması üzerine bu konuda da sağlık ekipleri ve protestocular arasında tartışma çıktı.

Atılan taşlar nedeniyle büyük zarar gören İHH’ya ait TIR ise güvenlik önlemleri altında Arhavi İlçesi'ne götürüldü. İlçede saat 16.30 itibarıyla olayların yatıştığı ve durumun sakin olduğu belirtildi. Polis, olaylara karışanları tespit etmek için soruşturma başlattı.

ihhnin_iftar_tirina_hopada_cirkin_saldiri01.jpg

ihhnin_iftar_tirina_hopada_cirkin_saldiri02.jpg

ihhnin_iftar_tirina_hopada_cirkin_saldiri03.jpg

ihhnin_iftar_tirina_hopada_cirkin_saldiri04.jpg

ihhnin_iftar_tirina_hopada_cirkin_saldiri05.jpg

ihhnin_iftar_tirina_hopada_cirkin_saldiri06.jpg

HABERE YORUM KAT

3 Yorum