1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Sonuna Kadar Direneceğiz!”
“Sonuna Kadar Direneceğiz!”

“Sonuna Kadar Direneceğiz!”

Rusya’nın yoğun hava bombardımanından destek alarak Türkmen Dağı’nın büyük bölümünü ele geçiren Esed rejimine karşı muhalif direnişi güç şartlar altında sürüyor.

A+A-

Rus uçakları tarafından Bayır Bucak bölgesindeki köylere yönelik saldırılar devam ediyor. İran destekli Esed rejimine bağlı birlikler, Türkmen muhaliflerin bulunduğu bölgeye hakim köy ve tepeleri ele geçirdi. Daha önce karayoluyla cephe hattındaki mevzilere ulaşabilen muhalifler, yolların rejim tanklarının görüş alanına girmesi nedeniyle ormanlık alanlardan yaya olarak gidebiliyor. Ancak tüm bu zor şartlara rağmen muhaliflerin direnişi sürüyor. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre muhalifler dün sabahın erken saatlerinde kuzeydeki Dardağan köyü ve çevresine karşı saldırı başlattı. Bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı, Rus jetlerinin birçok noktayı vurduğu öğrenilirken, muhaliflerin ise Gebelli köyünde bir tankı imha ettiği kaydedildi. 'Kürt Dağı' olarak bilinen Cebel Ekrad'da da çatışmaların sürdüğü, Ara Köyü'ne sızmaya çalışan Esed birliklerinin geri püskürtüldüğünü ifade edildi.

Köylerini son çatışmalarda kaybettiklerini belirten Türkmenlerden Mustafa Harputlu (28), havadan ve karadan gerçekleştirilen saldırılarda sivillerin yaşadığı yerleşim alanlarının vurulduğunu söyledi. Harputlu, “Okul, ev, dükkan her yere bomba atıyorlar. Köyümüz Çukurcak, geçen hafta rejimin eline geçti, şimdi diğer Türkmen köylerini korumaya çalışıyoruz. Ecdadımızın bize miras bıraktığı topraklarımızı kanımızın son damlasına kadar muhafaza edeceğiz” açıklaması yaptı.

Bayır Bucak Türkmenlerinden Muhammed Abdullah, denize yakın olunması nedeniyle Rus savaş gemilerinden de köylere füze atışı yapıldığını, saldırılarda en çok zararı sivil halkın gördüğünü belirtti. Türkmen köylerini korumak için mücadele ettiklerini aktaran Abdullah, “Rusya geldikten sonra çok kayıp verdik. Hava saldırılarında yaşlı, çocuk ayrımı yapmıyorlar” dedi. Sadece Esed birliklerine karşı savaşmadıklarını, Rusya, İran ve diğer destekçilerine karşı da savunma yaptıklarını belirten Abdullah, “Dedelerimiz 'Çanakkale geçilmez' diyerek orada birçok devlete karşı savaşarak şehit oldular. Biz de burada farklı düşman güçlerine karşı savaşarak namusumuzu, toprağımızı koruyacağız. Son aylarda çok yoğun bombardıman yaşadık, neredeyse her beş metreye bomba düştü” şeklinde konuştu.

Bölgedeki Türkmenlerden Beşir Kordi (25), Esed birliklerinin saldırılarına karşı mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. Bombardıman sonrası kaybettikleri köylerini yeniden almak için mücadeleyi sürdüreceklerini dile getiren Kordi, “Bize ecdadımızın emanet ettiği 500 yıllık topraklarımız için canımızı feda ediyoruz. Elimizde bir şey kalmasa da taşla, sopayla da olsa son damla kanımıza kadar düşmanla savaşacağız. Kaybettiğimiz yerleri geri almak için Müslümanlardan destek bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT