Sönmez: İsrail Bütün Ülkelerden Özür Dilemeli

24.03.2013 02:24
Sönmez: İsrail Bütün Ülkelerden Özür Dilemeli
Mavi Marmara Gemisi mağdur avukatlarından ve İHH Yönetim Kurulu Üyesi Gülten Sönmez, Akit’e konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İsrail devletinin suçunu kabul ederek özür dilemesinin pek anlamı olmadığını ifade eden Sönmez, “İsrail çok bariz bir şekilde yaptıkları operasyonda hata yaptıklarını kabul ediyor. Ancak bu yetersiz. Çünkü hala operasyonun haklılığından yana bir tavır sergileniyor. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil. İkinci husus ise tazminat konusunda anlaşıldığı ifade ediliyor. Bizim tazminat ve özür konusunda da açık bir tavrımız vardı. Elbetteki özür dilemeli ancak sadece Türkiye’den değil o gemide vatandaşı bulunan bütün ülkelerden ve halklardan özür dilemeli. Hatasını kabul etmeli maddi manevi tazminat ödemeli” dedi.

İsrail askerleri ve komutanları hakkında açılmış olan davalardan kesinlikle vazgeçmeyeceklerini söyleyen Av. Gülten Sönmez, “Mavi Marmara operasyonundan sorumlu asker ve sivillerin hem Türkiye’de hem de uluslararası mahkemelerde yargılanmalarını suçluların cezalarını çekmelerini istiyoruz” dedi.

İSRAİL’E GÜVENMİYORUZ

İsrail’e güvenmenin yanlış olacağını ifade eden Gülten Sönmez, “Türkiye‘nin dik duruşu İsrail’e diz çöktürmüştür.  Başbakan’dan çıkan ‘one minute’ aslında Türkiye kamuoyunun vicdanının sesidir. Ancak İsrail’e tamamen güvenmemiz mümkün değildir. Yarın başka bir manevrayla her an farklı bir şekilde hareket edebilir. Bunlarında bilinmesi gereken hususlardır. Abluka kalkmalı sorumlular cezasını çekmeli” diye konuştu.

Yeni Akit

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim