1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Sonbaharda Güzel Şeyler Olacak!’
‘Sonbaharda Güzel Şeyler Olacak!’

‘Sonbaharda Güzel Şeyler Olacak!’

Osman Öcalan: "AKP’ye yakın bir Kürt grubu geldi ve sonbaharda çözüm için büyük adım atılacağını söyledi."

20 Haziran 2011 Pazartesi 15:46A+A-

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın örgütten ayrılan ve halen Irak Kürt Federe Bölgesi'nde yaşayan kardeşi Osman Öcalan, 12 Haziran seçimlerinde AKP'nin Doğu ve Güneydoğu illerinden yüksek oy almasının Güney Kürdistan'da da büyük sevinç yarattığını söyledi.

Öcalan genel af ilan edilmesi halinde Türkiye'ye dönüp muhafazakar demokrat bir parti kurarak siyaset yapacağını belirtti.

Öcalan seçimden önce kendisini ziyaret eden AKP'ye yakın isimlerin "Sonbahara doğru çok önemli adımlar atılacak" dediğini de ifade etti. Öcalan, Kürt sorununun barışçı çözümünün Abdullah Öcalan'sız olamayacağını da kaydetti.

Taraf'a konuşan Osman Öcalan 12 Haziran seçimlerini öncesiyle ve sonrasıyla çok yakından takip ettiğini söyledi. Kürt sorununun önemi nedeniyle bu seçimleri kendisinin de hayati önemde gördüğünü vurgulayan Öcalan şunları söyledi: "Seçimlerde BDP destekli bağımsızların ve AKP'nin özellikle bölgede çok iyi oy alması Kürt halkının bu sorunun çözümü konusunda bu iki partiye verdiği açık desteği göstermektedir. AKP'nin aldığı oylar bizim burada da yani Güney Kürdistan'da da büyük sevinç yarattı. Çünkü bunun başlatılan ama sekteye uğrayan demokratik açılıma destek olduğunu düşündü herkes."

AKP'ye yakın isimlerle görüştüm

Öcalan seçimden kısa süre önce "AKP'ye yakın Kürtlerin"oluşturduğu bir heyetin kendisini ziyaret ettiğini söyledi. Öcalan heyetle arasında geçen konuşmaları ise şöyle anlattı: "Bu heyet özellikle Cumhurbaşkanı ve Başbakanın teşvikleriyle Kürt sorununda çözüm projesi hazırlamaya çalıştıklarını ifade etti. Bir çok kesimle görüştükleri gibi bana da geldiklerini vurguladılar. İlk olarak bana 'Seçime kadar bir şey yapılmayacak ama seçim sonrası büyük adımlar atılacak. Özellikle sonbahara doğru Kürt sorununun çözümü konusunda iyi şeyler olacak' dediler. Benden bu sorunun çözümüne ilişkin görüşlerimi açıklamamı istediler. Ben de 'Valileri halk seçmeli, yerel yönetimlerin güçleri artırılmalı, Kürtçe eğitim olmalı, Kürt kültürü önündeki engeller kaldırılmalı ve en önemlisi de genel bir af ilan edilmelidir ' diye sıraladım. Genel af ilan edilmesi halinde Türkiye'ye seve seve geleceğimi ve muhafazakar demokrat bir parti açarak siyaset yapacağımı ilettim."

Genel af çağrısı

Öcalan artık Türkiye'de savaşın değil siyasetin konuşması gerektiğinin altını çizerek PKK lideri Abdullah Öcalan'ın eylemsizliği uzatma girişimine destek verdi. Öcalan "Artık AKP ve PKK de çözüm için hazır olmalıdırlar. AKP askeri ve siyasi operasyonlarını hemen durdurmalı, PKK de kalıcı ateşkes yapmalı hatta silahsızlanmaya doğru gitmelidir. PKK'nın almış olduğu eylemsizlik kararı da bu yönde çözüme hizmet edecek çok doğru ve anlamlı bir karardır. Bunun yanısıra yeni Meclis toplanır toplanmaz hemen bir genel af ilan etmelidir. Türklerin de Kürtlerin de kazanmasının yolu öncelikle genel aftan geçer" diye konuştu.

Ağabeyime kırgın değilim

Osman Öcalan PKK'dan ayrıldıktan sonra kendisi hakkında çok sert eleştiriler yapan ağabeyi Abdullah Öcalan'a karşı en ufak bir düşmanlık beslemediğini söyledi. Örgütten ayrıldıktan sonra MİT ve çeşitli grupların kendisini PKK'ya ve ağabeyine karşı savaştırmaya çalışıklarını öne süren Osman Öcalan açıklamalarını şöyle tamamladı:

"Türkiye'de Kürt sorunu Abdullah Öcalan'a rağmen, onu görmezden gelerek çözülemez. Bunu Kürtler de Türkler de AKP de biliyor aslında. Bunun için öncelikle ev hapsine alınması lazım. Ben Türkiye'ye döndüğümde ilk iş olarak kendisini ziyaret edeceğim. Çünkü onunla hem siyasi hem kan bağım var. Ve onu görünce ilk olarak 'Kürt sorununun barışçıl çözümü için daha fazla katkılarını bekliyoruz' diyeceğim."

Osman Öcalan kimdir

PKK'da 20 yaşından itibaren aktif olarak yer Osman Öcalan örgütte hızla yükseldi. Komuta kademesindeki en önemli beş isimden biri olan ve Örgütte 'Ferhad' kod ismini kullanan Öcalan anlaşmazlıklar nedeniyle PKK'dan ayrılarak Yurtsever Demokrat Parti'yi kurdu. Kuzey Irak merkezli bu partiyle de bir süre sonra yollarını ayıran Osman Öcalan'ı PKK'nın bir kaç kez öldürmek istediği ancak başarılı olamadığı öne sürüldü. Öcalan örgütten ayrıldıktan sonra evlendi ve halen Kuzey Irak'ta ekmek fırını işletiyor.

Hikmet Durgun / Taraf

HABERE YORUM KAT