1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Son Yılların En Sıcak Şubatı
Son Yılların En Sıcak Şubatı

Son Yılların En Sıcak Şubatı

Türkiye genelinde şubat ortalamalarına göre son yılların en sıcak günleri yaşanırken, hava sıcaklığı birçok ilde 20 dereceyi aştı.

A+A-

Kış mevsiminde yazdan kalma bir gün geçiren İstanbul'da hava sıcaklığı 20 dereceyi aştı.Öğle saatlerinde bazı insanların sıcaktan bunaldığı görüldü.

En Yüksek Sıcaklık Sakarya'da

Saat 14.20 itibariyle Türkiye'de en yüksek sıcaklık, Sakarya'da ölçülürken bu ili Adana ve Kocaeli 27 dereceyle takip etti.

Yetkililer, Sakarya'da şubat ayında en son 1958'de 27,1 derece ölçülen sıcaklık değerinin 58 yıl sonra ilk kez bu rakamı geçerek 27,8 dereceye ulaştığını bildirdi.

İzmir'de Termometreler 26.9'u Gösterdi

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü, İzmir'de 1953 yılı şubat ayında ölçülen en yüksek hava sıcaklığı olan 23.9 derecenin yıllar sonra ilk kez aşıldığını ve termometrelerin 26.9'u gösterdiğini açıkladı.

Marmara'da 78 Yılın En Sıcak Değeri Ölçüldü

Marmara Bölgesi ve İstanbul'un bazı yerlerinde şubat ayları içindeki en yüksek sıcaklık değerlerinin ölçüldüğü bildirildi.

Meteoroloji 1. Bölge Müdürü Ergün Güler, özellikle İstanbul'da şubat ayları için geçerli sıcaklık rekorlarının ölçüldüğünü aktararak, “Kartal'da 23,4 dereceyle şubat ayına ait son 66 yılın en yüksek sıcaklık değeri ölçüldü. Şile'de 27,6 dereceyle son 78, Sarıyer'de ise 24,8 dereceyle şubat ayına ait son 67 yılın en yüksek sıcaklık değeri ölçülmüştür. Bu değerler, şubat ayında şimdiye kadar ölçülen en yüksek sıcaklık değerleridir.” diye konuştu.

Marmara Bölgesi'nin diğer illerinde de sıcaklık rekorlarının kırıldığını belirten Güler, “Sakarya'da 28,0 dereceyle son 58 yılın, Kocaeli’de 26,6 dereceyle son 16 yılın, Kırklareli’de 21,6 dereceyle son 26 yılın en yüksek sıcaklık değerleri ölçülmüştür.” dedi.

Güler, hava sıcaklıklarının cumadan itibaren yağışla biraz azalarak, mevsim normallerinin 4 ila 6 derece üzerinde seyretmeye devam etmesinin beklendiğini söyledi.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT