1. HABERLER

  2. HABER

  3. Son Firavundan Yeni Ayak Oyunları
Son Firavundan Yeni Ayak Oyunları

Son Firavundan Yeni Ayak Oyunları

Halkın gitmesini beklediği Mübarek istifa etmedi. Mübarek yetkilerinin büyük kısmını devretti... İşte Mübarek'in konuşmasından satırbaşları...

11 Şubat 2011 Cuma 00:58A+A-

Mısır Cumhurbaşkanı diktatör Hüsnü Mübarek açıklama yapıyor... Mübarek, konuşmasında ölenlerin şehit olduğunu ve -sorumlu kendisi değilmiş gibi- ölümlere sebebiyet verenlere çok sert davranacağını ve onları cezalandıracağını söyledi. Halkın tüm çağrılarına ve taleplerine karşılık verileceğini belirtti. Adil seçimlerin olacağı ve kendisinin aday olmayacağı yönünde söz verdi.

Mübarek, Eylül'deki seçimlere kadar barışçıl bir geçiş dönemi yaşanacağını ve talepler doğrultusunda anayasal değişiklikler konusunda komite oluşturulacağını söyledi. Olağanüstü halin gözden geçirilip OHAL yasasının kaldırılacağını belirtti.

Mübarek, yetkilerinin büyük bir kısmını yardımcısı Ömer Süleyman'a devrettiğini açıkladı. Mısır için, vatanı için yaşadığını ve sorumluluklarını yerine getirmek için oğluyla birlikte bu topraklarda öleceğini ifade eden Mübarek, her zaman onurlu bir şekilde yaşayacağını söyledi.

***

Mübarek'in tamamen gitmesini isteyen halk, Ömer Süleyman'ı da kabul etmeyeceğini bildirmişti. Rejim değişikliği isteyen protestocular, Mübarek'in açıklamasından sonra da Tahrir Meydanı'ndaki protestolarını sürdürüyorlar.

HAKSÖZ-HABER

İşte Mübarek'in konuşması:

"Eylül'e kadar barışçıl bir geçiş süreci olacak. Suç işleyenler karşılığını görecek. Şunu açıkça söyleyeyim: Sizin çağrılarınıza cevap vermek istiyorum. Ama bahaneleri ne olursa olsun dışarıdan gelen taleplere cevap vermeyeceğim.

Anayasaya bağlılığım devam ediyor. Adil seçimler sonucu iktidara gelecek kişilere bağlıyım. Bu vaadi size yemin ederek veriyorum. Kendi vizyonumu ortaya koydum ve anayasal talepleri göz önüne aldım. Ama aynı zamanda istikrar sağlansın. Yönetim şeffaf olsun istiyorum.

Bir sonraki seçimde aday olmayacağımı söylemiştim. Bir ahenk ve görüş birlikteliği içinde bu süreci atlatacağız. Yeni diyalog bizim rotamızı doğru yola çevirecek. Açık ve zarif bir yol haritası çizip ilerleyelim.

Yeni kurulacak komitede halka söz verdiğim konular üzerinde çalışmalar olacak. Bazı trajik şekilde ölenler oldu. Bunlar bizi üzdü. Bunların soruşturması yapılacak ve bunların cezaları yerine getirilsin diye komite kurduk. Bu komitede hukukçularımız var.

Anayasa değişikliği için komite kurduk. Olağanüstü hal yasasının yeniden gözden geçirilmesini sağlayacağız.

Değerli Mısırlılar, şimdi bu süreçte Mısır'ın uluslararası itibarını yeniden kazandırmalıyız. Ekonomimize büyük kayıplar verecek gelişmelere izin vermemeliyiz. Bu zor günlerin mağduru olamayalım. Ben Hüsnü Mübarek olarak değil Mısır'ın cumhurbaşkanı olarak bunları söylüyorum. Şu anki krizden sağ olarak çıkıp, normal bir hayata geçebilelim. Ekonomik olarak normale dönelim istiyorum.

Eminim ki Mısır bu zorlu zamanı geçirecek. Mısır'ın yüksek menfaatlerini korumalıyız. Önceliğimiz bu olmalı.

Cumhurbaşkanı yardımcımızla bir görüşme yaptım ve yetkilerim çoğunu yardımcım Süleyman'a devrettim.

Ben ve oğlum hayatımızın geri kalan kısmımı bu topraklarda Mısır'da geçireceğiz."

HABERE YORUM KAT