1. HABERLER

  2. HABER

  3. Soma'da Bir Tutuklama Bir Tahliye
Soma'da Bir Tutuklama Bir Tahliye

Soma'da Bir Tutuklama Bir Tahliye

Üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu gözaltına alınan Vardiya Amiri İsmail Adalı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Daha önce tutuklanan Yalçın Erdoğan ise serbest bırakıldı.

A+A-

Soma'da 301 madencinin öldüğü faciaya ilişkin soruşturmayı yürüten Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı, "tutuklanma talebi" ile Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen ancak serbest bırakılan İsmail Adalı için Asliye Ceza Mahkemesi'ne itiraz başvurusu yapmıştı. Üst mahkeme itirazı kabul etti. Jandarma eşliğinde Soma Adliyesi'ne getirilen Adalı tutuklandı. 

Çalışmalara katılmıştı

İsmail Adalı faciadan sağ kurtulmasına rağmen ailesine haber vermemiş, arkadaşlarını çıkarmak için çalışmalara katılmıştı.

Maden Teknikeri Adalı, madenin önünde endişe ile bekleyen babasını ancak faciadan 20 saat sonra görmüş, kazanın altıncı günü ise Adalı'nın anne babası onu ziyarete gelmişti.

Maden mühendisi serbest

Soruşturma kapsamında tutuklanan sekiz zanlının avukatları Asliye Ceza Mahkemesi'ne itiraz ederek müvekkillerinin serbest bırakılmasını istemişlerdi.

Avukatların başvurusunu değerlendiren mahkeme, Maden Mühendisi Yalçın Erdoğan hakkında "denetimli serbestlik" hükmünden faydalandırarak serbest kalmasına karar verdi.

Tutuklu sayısı sekiz 

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Türk Ceza Kanunu'nun 85/2 maddesine göre "taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek" suçlamasıyla gözaltına alınan 36 zanlıdan, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ve İşletme Müdürü Akın Çelik ile Mühendis Ertan Ersoy, vardiya amirleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık ve Mehmet Ali Günay Çelik de halen tutuklu bulunuyor. 

AA

HABERE YORUM KAT