1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Sol Faşist Çetelerden Nureddin Yıldız'a Çirkin Saldırı
Sol Faşist Çetelerden Nureddin Yıldız'a Çirkin Saldırı

Sol Faşist Çetelerden Nureddin Yıldız'a Çirkin Saldırı

İlahiyatçı yazar Nureddin Yıldız'ın, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH işbirliği ile Sinop'ta dün gerçekleştireceği konferans öncesi sol faşist çetelerin saldırıları gerçekleşti.

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH ortaklığıyla Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı İlahiyatçı Yazar Nureddin Yıldız'ın dün Sinop'ta vereceği konferans yapılan çirkin gösteriler nedeniyle iptal edildi. Barış ve Demokrasi Platformu üyelerinin günler öncesinde başlattığı karalama kampanyası konferanstan hemen öncesine kadar devam etti. Nureddin Yıldız'a linç girişiminde bulunan grup konferansın yapılacağı gösteri merkezine gelerek 'çirkin' sloganlar atmaya başladı.

Polisin barikatını yıkan grup polisle karşı karşıya geldi. Göstericiler ve polis arasında yaşanan arbede sonrası İl Emniyet Müdürü Yusuf Biner, kalabalığa konferansın iptal edildiğini duyurdu. Duyurunun ardından dağılmayı reddeden sol faşist güruh yüzünden konferansı dinlemek için önceden salona giren kişiler salonda mahsur kaldı. İHH yetkilileri ise karalama kampanyasının ve yaşanan olayların Sinop Valiliği ve emniyet yetkililerinin tedbirsizliği ve acziyetinden dolayı meydana geldiğini ifade etti.

İHH: Sinop Valiliği ve emniyetinin acziyetinden kaynaklandı

İptal edilen konferans sonrası olaylarla ilgili İHH'dan (İnsani Yardım Vakfı) açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Provakatif gruplar günler öncesinden konferansın yapılmaması için karalama kampanyası başlattığı halde Sinop Valiliği ve emniyet yetkilileri gerekli önlemi almamış ve meydana gelen sorun karşısında büyük bir acziyet göstermişlerdir. İlahiyatçı-Yazar Nureddin Yıldız sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok yerindeki Müslümanlar tarafından saygı gören sözlerine değer verilen önemli bir şahsiyettir.

Uzun zamandır, Nureddin Yıldız'ın geçmişte yapmış olduğu sohbetlerin içerisinden bazı cümleler cımbızla çekilip bağlamından koparılarak söylemediği halde sanki o söylemiş gibi gösterilerek kendisine yönelik büyük bir iftira ve karalama kampanyası yürütülmektedir. Bu süreçte bazı provakatif gruplarca Nureddin Yıldız'a karşı bir linç girişimi başlatılmıştır. Ancak bu grupların söylemlerine, eylemlerde attıkları sloganlara ve bazı yerlerde açtıkları pankartlara bakılırsa dertlerinin Nureddin Yıldız'dan daha çok kendi ideolojilerini dayatma herkesi tek tipleştirmek olduğu açıktır.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak burada asıl dikkatini çekmek istediğimiz konu ise Sinop Valiliği ve Sinop Emniyeti'nin bu olay karşısında göstermiş olduğu acziyettir. Sinop içerisinde ki provakatif gruplar günler öncesinden hem yaptıkları açıklamalar hem de sosyal medya üzerinden yazdıklarıyla insanları kışkırtarak olay çıkartacaklarını belli etmelerine karşında hem Sinop Valiliği hem de emniyet birimleri geçen bu süre zarfında da konferansın yapılacağı gün de gerekli önlemleri almayarak, büyük bir zafiyet göstermiştir.

Sinop Valiliği ise bu faşist ve baskıcı yaklaşıma karşı anlamsız bir tavır takınmıştır. İHH İnsani Yardım Vakfı'nın genel merkezi ile görüşerek bilgi almış, İHH'nın programın yapılması yönündeki ısrarlı talebi kendisine iletilmiştir. Ancak valilik ve emniyet birimleri süreci iyi yönetemedikleri için programı iptal etmiş Nureddin Yıldız ve konferansa katılmak için Sinop'a gelen 2 otobüs katılımcı şehir girişinde durdurularak şehre girişlerine müsaade edilmemiştir.

Sinop Valisi Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada ise iptal talebinin İHH Genel Merkezi'nden geldiğini söylemiştir. Ancak İHH Genel Merkezi'nin bu şekilde hiç bir talebi olmamıştır. Program iptali tamamen Sinop Valiliği ve emniyetinin acziyetinden kaynaklanmaktadır. Sinop Valisinin süreci iyi yönetemediğinin bir diğer göstergesi de Sinop Emniyet Müdürlüğü'nün organizatörlere Sinop Valiliği'nden gelen emir doğrultusunda programın iptal edildiğini söylemesine rağmen kendilerine sorulduğu valiliğinin konuyla ilgili böyle bir emir vermediğini açıklamasıdır.

Sadece Türkiye'de değil dünyanın birçok yerinde sözlerine değer verilen ve önemli bir yere sahip olan Nureddin Yıldız gibi bir hocanın, kendisine yönelik karalama kampanyasına kurban edilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Sinop Valiliği ve emniyeti zamanında gerekli önlemleri alsaydı bu olayların belki hiç birisi yaşanmayacaktı. İHH olarak biz bu tarz yobaz ve faşist baskılara karşı her zaman Nureddin Yıldız'ın yanında olduk ve elimizden geldiğince de olmaya çalışacağız.

İHH İnsani Yardım Vakfı, bu tarz protestolara ve faşist baskıcı dayatmalara hiçbir zaman boyun eğmemiş ve bundan sonra da etmeyecektir. Türkiye'nin her yerinde doğru bildiğimiz şeyleri haykırmaya devam edeceğimiz kamuoyuna duyurulur"

HABERE YORUM KAT

5 Yorum