1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. SMDK Yeni Başkanını Seçiyor
SMDK Yeni Başkanını Seçiyor

SMDK Yeni Başkanını Seçiyor

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu İstanbul'da toplandı. Suriye'deki son gelişmelerin ele alınacağı ve üç gün sürecek toplantıda Ahmed Carba'nın yerine geçecek yeni başkanın seçilmesi bekleniyor.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'nun (SMDK) İstanbul'daki toplantısı başladı. Üç gün sürecek olan toplantıda koalisyonun yeni başkanı, üç yardımcısı, siyasi heyet ve genel sekreteri seçilecek. 

Ayrıca koalisyonun siyasi kararlarını verecek siyasi heyetin yetkileri ve başkanlık süresiyle ilgili değişiklik de toplantının gündem maddeleri arasında.

Toplantıda ayrıca Suriye'de rejime ve Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı geliştirilecek stratejiler de belirlenecek.

Ahmed Carba aday olamıyor

SMDK'nın mevcut başkanı Ahmed Carba mevzuat gereği bir dönem daha aday olamıyor. 

Başkanlık için ön plana çıkan isimlerde Riyad Hicab adaylıktan çekildiğini açıklayarak toplantıyı terk etti. Başkanlık için öne çıkan diğer isimler ise Salim Mislat, Hadi Bahra ve Muvaffak Neyrubiye.

Hadi Bahra Cenevre Konferansı'nda muhaliflerin müzakere delegasyonu başkanı olarak görev aldı. Suriye Ulusal Koalisyonu'nda siyasi heyetin üyesi.

Salim Mislat, Suriye'de ve Irak'ta etkili ve büyük aşiretlerinden biri olan Cubur Aşireti lideri. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşayan Mislat'ın Suriye Ulusal Koalisyonu'nda şimdiki görevi ise ise başkan yardımcılığı ve siyasi heyet üyeliği.

Muvaffak Neyrubiye ise Suriye Kominist Partisi ile siyasete başladı ve partinin Humus sorumlusu oldu. 2007'de Ulusal Meclis olarak adlandırılan muhalif yapının sorumlusu olduktan sonra rejim için aradığı bir isim haline geldi. Suriye'den 2013 yılında ayrıldı.

'Savaşa hazırız, destek istiyoruz'

Hür Suriye Ordusu Komutanı Abdulilah Beşir cumartesi günü, imkansızlıklar nedeniyle IŞİD’in Suriye'deki ilerleyişini durduramadıklarını ve Batı ülkelerinden silah yardımı beklediklerini söylemişti.

Konuyla ilgili açıklama yaptığı bir video kaydı yayımlanan Hür Suriye Ordusu (HSO) Komutanı Abdulilah Beşir, ellerindeki kaynaklar tükendiği için IŞİD’e karşı büyük kayıplar yaşadıklarını ve bu gidişin durdurulması için silah desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Beşir, IŞİD’i Suriye’nin Deyr Ez Zor kentinde ülkenin kaynaklarını ele geçirmekle suçladı ve ‘terörist bir grup’ olarak tanımladı.

HSO Komutanı, "Silah desteği verilmesi durumunda birliklerimiz IŞİD'e karşı savaşmaya hazırdır" ifadelerini kullandı.

IŞİD'in Irak'ta ordudan ele geçirdiği silahların bir kısmını Suriye'ye sevk ettiği iddia edilmişti.

ABD'den 500 milyon dolar yardım

Obama yönetimi, Suriyeli muhaliflere askeri eğitim ve teçhizat sağlanması gibi yardımlar için geçtiğimiz haziran ayında Kongre'den 500 milyon dolar talep etti.

ABD hükümetinin 2015 yılı Denizaşırı Operasyonlar raporunda yer alan bilgiye göre, bu yardım ile muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde istikrar sağlanması hedefleniyor. ABD hükümeti aynı zamanda yardımların ılımlı muhaliflere yapılacağını vurguladı.

Obama yönetimi, ocak ve şubat ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen konferansta ılımlı muhalefete daha fazla yardım edileceği sözünü vermişti.

Kerry-Carba görüşmesi

500 milyon dolarlık yardım açıklamasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Kerry, muhaliflerin hem Suriye hem de Irak’ta IŞİD’e karşı mücadelede rol alabileceğini söyledi.

Kerry, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) lideri Ahmed Carba ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Ilımlı muhalefet, hem Suriye hem de Irak’ta IŞİD’i püskürtmek için verilen mücadelede kilit rol oynayabilecek kapasiteye sahip” ifadelerini kullandı.

Kerry ayrıca muhalefet lideri Carba’nın Irak topraklarına kadar uzanan büyük bir aşiretin mensubu olduğunu belirterek, “Carba bu bölgelerde çok sayıda kişiyi tanıyor. Onun ve muhalefetin bakış açısı ilerlememiz açısından önemli olacaktır” şeklinde konuştu.

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

2 Yorum