1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. SMDK Suriye Koltuğunu Devralamadı
SMDK Suriye Koltuğunu Devralamadı

SMDK Suriye Koltuğunu Devralamadı

El-Hariri, Arap Birliği'ndeki Suriye koltuğunu teslim alamadıklarını söyledi.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Genel Sekreteri Nasır el-Hariri, uluslararası toplum nezdinde tanınmış bir hükümetleri ve diplomatik işleri yürütecek Dışişleri Bakanlığı bulunmadığı gerekçesiyle SMDK'nın Arap Birliği'ndeki Suriye koltuğunu teslim alamayacağını söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile bugün biraraya gelen SMDK heyetindeki yetkililerden Hariri yaptığı basın açıklamasında, "Arabi, mart ayındaki Kuveyt zirvesinden çıkan kararın, SMDK'nın Arap Birliği'ndeki toplantılara katılması ancak Suriye koltuğunu teslim almaması yönünde olduğunu söyledi" dedi.

SMDK'nın yarın Kahire'de yapılacak Arap Birliği 142'nci Dışişleri Bakanları toplantısına katılacağını ve SMDK Başkanı Hadi el-Bahra'nın konuşma yapacağını ifade eden Hariri, Mısır'ın Suriye krizi konusunda bir girişimi bulunduğu iddialarına ilişkin de "Şu ana kadar bu konuda resmi bir girişim yok" diye konuştu.

SMDK YASAL TANINMA TALEP EDİYOR

"Arap Birliği'nden istediğimiz belli. Sıkıntılarından ve Beşşar Esed rejiminden kurtulması için Suriye halkına yardım edilmesini ve yönetimin geçiş hükümetine devredilmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullanan Hariri, heyetin Suriye devrimine verilen siyasi desteğin yasal desteğe dönüşmesini de istediğini kaydetti.

Hariri, söz konusu yasal desteğin, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve BM Genel Kurulu'ndaki Suriye koltuğunun SMDK'ya verilmesine, dolayısıyla büyükelçilikler açacak, resmi belgeler ve pasaportlar çıkartabilecek diplomatik ve yasal tanınmanın sağlanmasına imkan tanıyacağını belirtti.

Arap Birliği'ndeki Suriye koltuğunun SMDK'ya teslimi meselesi, bazı Arap ülkelerinin "hukuki engeller" bulunduğu gerekçesiyle 2013 Doha ve 2014 Kuveyt zirvelerinde çözüme kavuşturulamadığı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT