1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. SMDK: ÖSO ve Devrimci Güçler Ateşkese Olumlu Karşılık Verecek
SMDK: ÖSO ve Devrimci Güçler Ateşkese Olumlu Karşılık Verecek

SMDK: ÖSO ve Devrimci Güçler Ateşkese Olumlu Karşılık Verecek

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, ÖSO ve devrimci güçlerin, Suriye'de varılan ateşkese olumlu karşılık vereceğini duyurdu.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve devrimci güçlerin, ülkede yürürlüğe giren ateşkese olumlu karşılık vereceğini duyurdu.

SMDK tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Halkımızın çektiği sıkıntıları hafifletmeyi, bombardımanın durdurulmasını ve abluka altındaki bölgelere insani yardımların ulaştırılmasını hedefleyen uluslararası her çaba doğru yolda atılmış bir adım olarak kabul edilecek ve olumlu karşılık verilecektir." ifadesi kullanıldı.

Ateşkesin başarılı olması ve Rusya, İran ve Esed rejimi tarafından gelen saldırılara karşı sivillerin korunması için çalışılacağı kaydedildi.

Ateşkesle ilgili bazı şartların da ileri sürüldüğü açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Esed güçleri ile terörist milislerinin havadan ya da karadan herhangi bir saldırıda bulunması, toprak parçasının işgal edilmesi ve halkın tehcir edilmesi ateşkese aykırı eylemler olarak kabul edilecek ve buna ÖSO'nun askeri yönetiminin belirlediği şekilde karşılık verilecektir."

SMDK, anlaşmanın, ihlallerle ilgili net bir yaptırım sisteminin olmamasının, rejim ve onun yandaşlarının bu ihlalleri tekrarlamasına zemin hazırlamasından endişe ettiğini bildirdi.

Açıklamada ayrıca, anlaşmayı imzalayan taraflardan, ihlallerin tespit edilmesi için bir denetleme mekanizmasının oluşturulması ve abluka altındaki bölgelere kayıtsız şartsız insani yardımların ulaştırılması istendi.

HABERE YORUM KAT