1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. SMDK Genişleme Sürecini Tamamladı
SMDK Genişleme Sürecini Tamamladı

SMDK Genişleme Sürecini Tamamladı

SMDK, 2’nci Cenevre Konferansı öncesinde kritik bir dönemeç olan 7. Genel Kurulu’nda koalisyonun genişleme sürecini, 43 yeni üyenin katılımı ile tamamladı.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), 7. Genel Kurul toplantılarında, koalisyonun yeni üyelerle genişleme çalışmaları, liberal kanadın öncülerinden Mişel Kilo’nun listesi olarak bilinen “Demokratikler Birliği”nden 14, “Devrim Hareketinden” 14 ve Özgür Suriye Ordusu’nun (OSO) siyasi kolundan 15 kişinin katılımı üzerine sağlanan uzlaşı ile tamamlandı.

İstanbul’da düzenlenen ve üç günde tamamlanması beklenen SMDK Genel Kurul toplantıları, 8'inci gününde sonuçlanabildi. SMDK Geçici Başkanı George Sabra, düzenlediği basın toplantısında, koalisyona yeni 43 üyenin katılması üzerine oybirliğinin sağlandığını açıkladı.

Koalisyona liberal kanattan eklenen 14 ismi açıklayan Sabra, Suriye içindeki aktivistlerden oluşan “Devrim Hareketi” ve ÖSO’nun siyasi kolundan katılacak temsilcilerin isimlerinin ilerleyen günlerde belli olacağını söyledi.

Koalisyondaki üye sayısının 118’e ve son genişleme çerçevesinde 8 yeni kadın üyenin katılımı ile koalisyon içindeki kadın temsilci sayısının 12’ye yükseldiğini belirten Sabra, başkanlık ve yönetim kurulu seçimlerini 12 Haziran'da 8. Genel Kurul toplantılarında gerçekleştirme kararı aldıklarını bildirdi.

Bu tarihe kadar mevcut yönetim kadrosunun görevine devam edeceğini dile getiren Sabra, genel kurulda koalisyonun hazırladığı “Koalisyon’un siyasi vizyonu” ve “geçiş sürecinde temel ilkeler” isimli belgelerin yakında yayınlanacağını ifade etti.

Sabra, koalisyon üyeleri ile birlikte kararlaştırılan, “Kuseyr’de İran güçlerinin ve Hizbullah militanlarının sürdürdüğü kuşatmanın sonlandırılması” çağrısını yineledi. 

Sabra, toplantıların planlanan tarihte tamamlanamamasına ilişkin, koalisyonun gündem maddelerinin önemi ve hassasiyeti nedeniyle, görüşmelerin hararetli tartışmalar ve yoğun diyalog içinde geçtiğini söyledi.

- “Koalisyon’un artık yenilendiğini söyleyebiliriz”-

Yaptığı açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan George Sabra, “Sonuçtan memnun musunuz?” sorusu üzerine, “Tabii ki, artık koalisyon içinde aktivistler, askeri birimler ve çeşitli siyasi gruplar temsil ediliyor. Koalisyon’un artık yenilendiğini söyleyebiliriz” dedi.

-"Türkiye, Suriye halkının ve devriminin yanındadır"-

Davutoğlu ve Suriye’nin Dostları Grubu’ndan temsilcilerin Genel Kurul'a yaptığı ziyareti değerlendiren Sabra, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar Suriye halkına devrimin ilk günlerinden itibaren yardımcı olmuştur. Biz dünyadaki dostlarımızla her zaman devrim ve Suriye halkının menfaati için fikir alışverişinde bulunmaktayız."

Sabra’nın toplantı esnasında aktardığı, ÖSO’dan yaklaşık bin savaşçının Kuseyr şehrine girdiği haberi koalisyon üyeleri tarafından alkışlarla karşılandı.

AA

HABERE YORUM KAT