1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. SMDK Başkanı: PYD'nin Yaptıkları, Rejimin Kürtlere Yaptıklarını Aratmıyor
SMDK Başkanı: PYD'nin Yaptıkları, Rejimin Kürtlere Yaptıklarını Aratmıyor

SMDK Başkanı: PYD'nin Yaptıkları, Rejimin Kürtlere Yaptıklarını Aratmıyor

SMDK Başkanı el-Abde, “PYD'nin bazı bölgelerde ENKS'ye karşı yaptıkları rejimin daha önce Kürtlere yaptıklarını aratmıyor.” dedi.

A+A-

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Enes el-Abde ve beraberindeki heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yer alan Erbil kentine 20 kilometre mesafede bulunan Suriyeli mültecilerin kaldığı Kuştepe Çadır Kampı'nı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından basın açıklaması yapan el-Abde, IKBY Başkanı Mesut Barzani ile dün yaptıkları görüşme ve bölgedeki diğer temasları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Görüşmenin önemli gündem maddeleri arasında Suriyeli Peşmergelerin yer aldığını belirten el-Abde şunları kaydetti:

“Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne (ENKS) bağlı Peşmerge güçlerinin durumunu detaylı şekilde masaya yatırdık. Bu güçler düzenli bir kuvvet olup tamamen Suriyelilerden meydana geliyor. Söz konusu güçlerin en kısa zamanda Suriye'ye dönüp rejim ve IŞİD güçlerine karşı verilen mücadelede önemli rol almaları gerekiyor.”.

PYD'nin ENKS'ye Baskıları

SMDK Başkanı el-Abde, Suriye'de bazı bölgeleri elinde tutan PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD'nin kendinden olmayanlara yönelik tutumunu anlatırken, “PYD'nin bazı bölgelerde ENKS'ye karşı yaptıkları rejimin daha önce Kürtlere yaptıklarını aratmıyor.” ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT