1. HABERLER

  2. HABER

  3. Skandal Ses Kayıtları Sümenaltı
Skandal Ses Kayıtları Sümenaltı

Skandal Ses Kayıtları Sümenaltı

Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan, internete düşen ses kayıtlarıyla gündemde. 'İlhan Cihaner'i kurtarma planı' ve referandum sürecinde 'Öcalan'a ihtiyaç var.' şeklindeki sözleriyle tepki çeken Aktan, yine tartışmaların merkezine oturdu.

14 Ocak 2011 Cuma 00:17A+A-

Bir dosya takipçisine "Onama mı istiyorsun, yaz şuraya." dediği ileri sürülen Aktan hakkında hukukî işlem yapılmaması ise dikkat çekiyor. Yargıtay'ın, 9 ay önce başlattığını açıkladığı soruşturmadan sonuç çıkmadı. Yargıtay, kayıtların içeriği hakkında değil dinleme için suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay üyesi Hamdi Yaver Aktan, internete düşen değişik ses kayıtları sebebiyle en fazla tartışılan yargı mensubu oldu. Bu kayıtlardan birinde Aktan'ın, Ergenekon üyeliğinden yargılanan eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in davasının Yargıtay'a alınıp kapatılmasından bahsettiği ileri sürülmüştü. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, ses kaydındaki ifadeler doğrultusunda Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyanın aslını bile göndermesini beklemeden fotokopi belgelerle Cihaner ile tüm sanıkların tahliyesine karar vermişti. Ses kaydında, Aktan'ın referandum sürecinde sandıktan hayır çıkması için çalıştığı ve "Abdullah Öcalan'a ihtiyaç var" ifadelerini kullandığı da iddia edilmişti. Son ses kaydında ise Ateşli Silahlar Kanunu'na aykırılıktan yargılanan bir sanığın davasının cezasının bozulmasıyla ilgili ifadeler yer aldı. Cezanın bozulduğu ortaya çıktı.

Kamuoyu, skandal kayıtlarla ilgili soruşturma beklerken, Yargıtay bu konularla ilgili henüz bir işlem başlatmadı. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. 2010 Mayıs ayında başlayan soruşturmadan hâlâ sonuç çıkmadı. Yargıtay çevreleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Aktan'ın suç duyurusu üzerine yasa dışı dinleme iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturmanın sonucunu beklediklerini kaydetti. Yargıtay Başkanlığı, ses kayıtları nedeniyle binanın ve telefonların dinlenip dinlenmediği konusunun araştırılması için başsavcılığa suç duyurusunda bulundu.

Gerçeker: Bunlar, tasvip edilecek şeyler değil

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, ses kayıtlarıyla ilgili olarak, "Bunlar güzel şeyler değil, hiçbir zaman tasvip edilecek şeyler değil. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazdık, daha oradan bize olumlu bir cevap gelmedi. Biz bunları yapmaya çalışıyoruz, ama maalesef olayların boyutu o kadar genişledi ki 'Yargıtay dinlenmiyor' dediler. Fakat görüyoruz, gazetelerde tamamen tarassut altına alınmış, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum." dedi. Gerçeker, kayıtlardaki şahsına yönelik hakaret içeren konuşmalarla ilgili de, "Araştırıyoruz. Kendi şahsıma oldu diye birtakım şeylere farklı değerler atfedecek değilim. Yapılan bir yanlış varsa, benim için de öteki için de aynıdır." değerlendirmesini yaptı.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT