1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonistler, Mescid-i Aksa’yı İkiye Bölmeyi Plânlıyor
Siyonistler, Mescid-i Aksa’yı İkiye Bölmeyi Plânlıyor

Siyonistler, Mescid-i Aksa’yı İkiye Bölmeyi Plânlıyor

“Mescid-i Aksa’ya zarar gelirse din savaşı patlak verir” uyarısında bulunan Gazze’deki Filistin hükümeti Vakıflar ve Din İşleri Bakanı İsmail Rıdvan, Siyonistleri, Mescid-i Aksa’yı ikiye bölmekle suçladı.

A+A-

Gazze’deki Filistin hükümeti Vakıflar ve Din İşleri Bakanı İsmail Rıdvan, “Mescid-i Aksa’ya zarar gelirse, din savaşı patlak verir” dedi.

Rıdvan, Gazze’de düzenlediği basın toplantısında, “Mescid-i Aksa’nın altının ve çevresinin kazılması ve İsrail’in devam eden saldırı ve ihlalleri neticesinde Aksa’ya zarar gelirse, bölgede volkanik patlama yaşanır ve kimseye fayda sağlamayacak bir din savaşı patlak verir” diye konuştu.

Rıdvan, Mescid-i Aksa’da Yahudilere belirli gün ve saatlerde ibadet imkanı tanınması konusunda uyararak, “El-Halil’deki İbrahim Camisi’nde yapılanın bir benzeri, burada uygulanmaya çalışılıyor. Siyonistler Mescid-i Aksa’yı ikiye bölmeyi planlıyor” ifadelerini kullandı. Rıdvan, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik tehditleri karşısında Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nı harekete geçmeye çağırdı. Geçen hafta İsrail Dinler Bakanlığı’nın Yahudilere Mescid-i Aksa’da ibadet etme hakkı tanıyacak bir yasa hazırlığı içerisinde olduğu belirtilmişti.

Geçen ağustos ayında da İsrailli ırkçı milletvekili Aryeh Eldar’ın, Mescid-i Aksa’da ibadet vakitlerinin Müslümanlar ve Yahudiler arasında taksim edilmesi için meclise sunduğu tasarı, Filistin’de sert tepkiyle karşılanmıştı. Barush Goldstein isimli ırkçı bir Yahudi, 25 Şubat 1994’te İbrahim Camii’nde namaz kılan cemaat üzerine ateş açarak 29 Filistinli’yi öldürmüştü. Kanlı olayın ardından sekiz ay kapatılan camide İsrail, istediği şekilde düzenlemeler yapmış, camiyi Müslümanlar ve Yahudiler arasında bölmüştü.

Mısır’dan İsrail’e Mescid-i Aksa uyarısı

Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr’ın, Mescid-i Aksa’daki ihlalleri sebebiyle İsrail’i uyardığı belirtildi. İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın tarihi dokusu üzerinde değişiklik yapmasının da şiddetle kınandığı açıklamada, uluslararası hukuk ve BM kararlarını apaçık ihlal eden Tel Aviv yönetiminin tüm yasadışı eylemlerine son vermesinin önemine vurgu yapıldı. Geçen çarşamba çok sayıda İsrailli yerleşimci, polis kontrolünde Mescid-i Aksa’nın avlusuna girmiş, Filistinlilerin Aksa’ya girişlerine izin verilmemişti. Bu duruma tepki gösteren Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin de İsrail polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT