1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonistler Ateşkes Sonrası da Öldürmeyi Sürdürdü
Siyonistler Ateşkes Sonrası da Öldürmeyi Sürdürdü

Siyonistler Ateşkes Sonrası da Öldürmeyi Sürdürdü

İsrail'in 72 saat süren ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'nin farklı bölgelerinde düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 5'e yükseldiği bildirildi.

A+A-

Han Yunus'taki saldırılarda ölenler ve yaralılar Nasır Hastanesine kaldırıldı.

Batı Şeria'nın farklı kentlerinde, İsrail askerleri ile Filistinli göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 1 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Çok sayıda Filistinli bugün Batı Şeria'nın farklı kentlerinde Gazze'ye destek amacıyla gösteri düzenledi. İsrail askerlerinin gözyaşartıcı gaz bombası, plastik ve gerçek mermi kullanarak gösterilere müdahale etmesi sonucu Filistinlilerle İsrail askerleri arasında çatışma çıktı.

AA muhabirine konuşan Ramallah Hastanesi müdürü Ahmed el-Bitavi, Ahmed el-Kameri (20) isimli Filistinli gencin Ramallah'ın doğusundaki Psagot yerleşim birimi yakınlarında çıkan çatışmalarda başından ve karnından kurşunla vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

El-Halil'de meydana gelen çatışmalarda 12, Beytüllahim'de 18, Nablus'ta ise 10 kişi İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaralandı.

Batı Şeria'nın Cenin, Kalkilya ve Tulkerm kentlerinde düzenlenen gösterilerde de İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi. Filistin ve Hamas bayraklarının taşındığı gösterilerde Gazze'deki direnişi destekleyen ve Mısır'ın başkenti Kahire'deki ateşkes müzakerelerini yürüten Filistin heyetini "taviz vermemeye" çağıran sloganlar atıldı.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da Gazze'ye havadan, 17 Temmuz'da da karadan saldırıya geçmişti.

Filistinli direniş hareketleri ile İsrail arasında geçen salı günü varılan 72 saatlik geçici ateşkes bugün saat 08.00 itibarıyla sona ermişti.

AA

HABERE YORUM KAT