1. HABERLER

  2. HABER

  3. Siyonistin Hakimi Böyle Olur
Siyonistin Hakimi Böyle Olur

Siyonistin Hakimi Böyle Olur

Kudüs’ün en eski mezarlığı Me’menullah, sözde bir hukuk kararı ile ortadan kaldırılıyor. Siyonist İsrail’in Sulh Mahkemesi Hâkimi Dov Falk, Me’menullah Mezarlığı’nda bulunan 200 kadar kabrin yıkılmasına karar verdi.

26 Ocak 2011 Çarşamba 05:18A+A-

Siyonist İsrail'in Sulh Mahkemesi Hâkimi Dov Falk, Kudüs'ün en eski mezarlıklarından biri olan Me'menullah Mezarlığı'nda bulunan 200 kadar kabrin yıkılmasına karar verdi. İsrail Sulh Mahkemesi Hâkimi Dov Falk, Me'menullah Mezarlığı'ndaki 200 mezarın geçici süreliğine yıkım kararının durdurulma talebine ret cevabı verdi. İsrail Kudüs Belediyesi, mahkemeye 220 kabrin yıkımı için "daha önce" başvurduğunu belirterek Me'menullah Mezarlığı'nda çalışanların bu dönemde "hayali mezarlar" inşa ettiklerini ileri sürdü ve bu itirazı saçma bularak orada bir mezarlığın olmadığını ifade etti. Kudüslüler ise bu karara tepki göstererek "O mezarlar yüzyıllardır orada. Bunu herkes çok iyi biliyor ama dünyayı çocuk zannedip, kandırmak istiyorlar" dediler.

İsrail Belediyesi'nin, Me'menullah Mezarlığı'nın Sahipsiz Kişiler Mülk Kanunu'na göre İsrail Toprakları Bölgesine ait olduğunu ve kendilerinin bu mezarlarda tasarruf hakkına sahip olduklarını ileri sürmesi ise trajikomik olarak nitelendirildi. Bilindiği gibi terör devleti İsrail daha önce de Me'menullah Mezarlığı'na attığı çöplerle ve mezarlık içerisinde bulunan ağaçları yıkarak bu mezarlığı ortadan kaldırma girişimlerinde bulunmuştu. 25 dönümlük Me'menullah Mezarlığı arazisinde 70 büyük kamyon, tahrip edilmiş ağaçları ve çöpleri atarken buranın İsrail tarafınca nasıl kirletildiği gözler önüne serilmişti.

İsrail Belediyesi, Me'menullah Mezarlığı'na hassasiyet göstermediği gibi, hayali kabirlerin inşa edildiğini ve mezarlığın İsrail Toprakları Bölgesine ait olduğunu söyleyerek yıkım kararının süreceğini belirterek kendince haklı gerekçeler öne sürmeye çalışıyordu.Mahkemenin son kararı, bu söylemlerin gerçek amacının ne olduğunu da ortaya koymuş oldu.

MUSTAFA R. ÖZGÜR / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT