1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist Zindanlarında 4550 Filistinli Esir Var
Siyonist Zindanlarında 4550 Filistinli Esir Var

Siyonist Zindanlarında 4550 Filistinli Esir Var

Siyonist İşgal zindanlarında 6’sı kadın, 220’si çocuk 4550 Filistinli esir var.

A+A-

Filistinli esirler konusunda uzman eski esirlerden Abdunnasır Feravine, Ramazan Bayramı’na yaklaştığımız şu günlerde işgal zindanlarında hâlâ 4550 Filistinli esirin bulunduğunu belirterek, bunların yıllardır bayram sevinci yaşayamadığını ifade etti.

Siyonist işgal güçlerinin hemen hemen her gün yaklaşık 10 kişiyi tutukladığına dikkat çeken Feravine, bu rakamın daha yüksek olabileceğini söyledi.

Esirlerle ilgili ayrıntılı bilgi veren Feravine, “Esirler arasında 220 çocuk ve 6 da kadın var. Hanımlardan en fazla hapiste kalanı ise 1948’de işgal edilmiş Filistin topraklarından olan ve on yıldan fazla süredir zindanda tutulan Lina el-Cerbuni’dir. Bunların yanında üç bakan, 17 vekil ve siyasi lider bulunuyor” dedi. Ürdün, Suriye ve Mısır uyruklu esirlerin de bulunduğuna dikkat çeken Feravine, 1985 yılında Suriye’nin Golan Tepelerinden gözaltına alınan Sıdki el-Makt’ın 27 yıllık esaretten sonra bu ayın sonlarında serbest bırakılacağını kaydetti. Esirlerin coğrafi dağılımına da değinen Feravine şu bilgiyi verdi: “Esirlerin büyük çoğunluğu Batı Yaka’dandır. Bunlar esirlerin tümünün yüzde 82.2’sini teşkil ediyor. Gazze’den olan esirlerin oranı ise %10.3’tür. Geri kalan %7.5 oranındaki esirler ise 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarından olanlardır”. Esirlerin aldığı cezalarla ilgili de bilgi veren Feravine şunları söyledi: “537 esir hakkında en az bir müebbet cezası verilmiştir. Bunların içinde haklarında birkaç kez müebbet hapis cezası verilmiş olanlar da var. En uzun süre hapiste kalanlar, 4 Mayıs 1994 tarihinde imzalanan Oslo İlkeler Antlaşması’ndan önce tutuklananlardır. Kendilerine esirlerin piri lakabı verilen bu kişilerin sayısı ise 113’tür. Bunlardan bazılarına müebbet, bazılarına ise yirmi yıldan fazla ceza verilmiştir. Yirmi yıldan fazla süredir hapiste olan esir sayısı 66, çeyrek asırdan fazla zindanda kalan ve Sabır Generalleri olarak adlandırılan esirlerin sayısı ise 22’dir. 1948 topraklarından Kerim Yunus en eski esirdir. Yunus, 1983 yılının Ocak ayından beri tutukludur”. 

HABERE YORUM KAT