1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist Yerleşimci Filistinli Genci Katletti
Siyonist Yerleşimci Filistinli Genci Katletti

Siyonist Yerleşimci Filistinli Genci Katletti

İsrailli bir yerleşimci, kendisini bıçaklamaya çalıştığını iddia ettiği Filistinli bir genci öldürdü. Aktivistlerin videosunda, İsrail polisinin tekmeyle kontrol ettiği Filistinli gencin cesedinin yanına bir cisim koyduğu görülüyor.

A+A-

İsrailli bir yerleşimci, Batı Şeria'daki İsrail işgal bölgesinde yer alan El Halil'de, 18 yaşındaki Filistinli Fadel Kawatsmi isimli genci tabanca ile vurarak öldürdü. Yerleşimci, Filistinli gencin kendisini bıçaklamaya çalıştığını iddia etti. İsrail polisiyse, öldürülen gencin İsrailli yerleşimciye 'zarar vermeden önce vurulduğu' açıklamasını yaptı.

İsrail polisinin yaptığı açıklama, görgü tanıklarının ifadeleriyle çelişiyor. Görgü tanıkları, İsrailli yerleşimcinin Filistinliye saldırdığını söylüyor. Filistinli aktivistler tarafından yayınlanan videoda, İsrail polisinin öldürülen Filistinli gencin yanına bir cisim bıraktığı görülüyor. Ma'an haber ajansı, bu cismin bıçak olduğunu belirtti. 

38 Filistinli ve 7 İsrailli öldü

Ay başından bu yana İsrailli güvenlik güçleri ve yerleşimciler ile Filistinliler arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Ekim ayında 38 Filistinli ve 7 İsrailli öldü. Ölen Filistinlilerden 7'si çocuk.

Yahudi yerleşimciler, geçtiğimiz ağustos ayı başlarında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış olay sebebiyle anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulmuştu.

Olayın ardından bölgede başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya İsrail askerlerinin yaptığı baskın sonrası doruğa ulaştı. Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösteriler de çok sayıda Filistinli yaralandı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT