1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist Saldırıya Karşı Mescid-i Aksa'yı Koruma Çağrısı
Siyonist Saldırıya Karşı Mescid-i Aksa'yı Koruma Çağrısı

Siyonist Saldırıya Karşı Mescid-i Aksa'yı Koruma Çağrısı

Siyonist İsrail'in Mescid-i Aksa'ya girişleri engellemesinin ardından işgal bölgesindeki Arap Vatandaşları İzleme Yüksek Komitesi Filistinlilere ve İslam dünyasına Mescid-i Aksa'yı koruma çağrısı yaptı.

A+A-

Siyonist İsrail'in, Mescid-i Aksa'ya Müslümanların girişini engellemesi ile  mescide polis eşliğinde radikal Siyonist grupların girmesinin ardından İsrail'deki Arap Vatandaşları İzleme Yüksek Komitesi, Filistin halkına ve İslam dünyasına Mescid-i Aksa Külliyesi'ni koruma çağrısı yaptı.

Filistin asıllı işgalci bölgenin vatandaşları tarafından kurulan İsrail'deki Arap Vatandaşları İzleme Yüksek Komitesi'nden yapılan açıklamada, açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İsrail, saldırılarını aralıksız sürdürmeye devam ediyor. Yahudi yerleşimcilerin baskınları bakanların, milletvekillerinin, istihbaratın, kadın ve erkek askerlerin programlarının bir parçası oldu. İskan ve Yerleşim Bakanı Uri Ariel, İç Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharonoviç, dün İbrani yılbaşı arifesinde polis korumasında Mescid-i Aksa'ya baskın yaptı. Knesset Başkan Yardımcısı Moşe Feiglin de aynı şeyi yapıyor. Knesset İç Komisyonu Başkanı Miri Regev de komisyon toplantısında birbiri ardına Mescid-i Aksa'nın paylaştırılması önerisini sunuyor"

Mescid-i Aksa'da şu anki mevcut uygulamada sabah namazı sonrası Müslümanlar camiden çıkarılarak Aksa’nın tüm kapıları önce Müslümanlara kapatılıyor. Ardından içeriye öğle namazına kadar sadece Siyonistlerin girişine izin veriliyor. Böylece fiili olarak işgal yönetimi 8 gündür Aksa’yı zamansal olarak, Siyonistler ve Müslümanlar arasında Mescid-i Aksa’yı da ikiye bölmüş oluyor.

İsrail saldırılarına devam ediyor

AA'ya konuşan Mescid-i Aksa Kültür ve Miras Kurumu Sözcüsü Mahmud Ebu Ata ise İsrail'in Sukot Bayramı kutlamaları çerçevesinde Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girmesine yönelik engellemelerine devam ettiğini söyledi.

Ebu Ata, işgal polisinin, sabah namazında ve sonrasında kadınlar ile 50 yaş altı erkeklerin Aksa'ya girmesine izin vermediğini belirtti. Ebu Ata, 50 yaş üstü erkeklerin de çoğunun Mescid-i Aksa ya girmesinin engellendiğini kaydetti.

Çok sayıda Filistinlinin Mescid-i Aksa'nın dışında sabah namazını kılmak zorunda kaldığını aktaran Ebu Ata, İsrail İç Güvenlik Bakanlığı tarafından siyonistlerin Mescid-i Aksa'ya girişlerinde güvenliği sağlaması amacıyla oluşturulan ve insansız hava araçlarıyla desteklenen özel birliğin tehlikeli olduğu konusunda uyardı. 

Ebu Ata, Mescid-i Aksa'nın kapılarında bekleyen yüzlerce gencin mübarek mekana girmeye çalıştığını kaydetti.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum