1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Siyonist Mirası Geliştirmeye Devam Edeceğiz”
“Siyonist Mirası Geliştirmeye Devam Edeceğiz”

“Siyonist Mirası Geliştirmeye Devam Edeceğiz”

Netanyahu, "Önceliğimiz vatandaşlarımızın güvenliğidir” dedi.

A+A-

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kendileri için birinci önceliğin her zaman İsrail vatandaşlarının güvenliği olduğunu ve böyle olmaya devam edeceğini söyledi.

Netanyahu, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, İsrail'in kurulduğu günden beri elini barış isteyen komşularına uzattığını öne sürerek, "Hamas'ı çok şiddetli bir şekilde vurduk ve liderlerini hedef aldık, tünellerini vurduk" dedi.

Hamas'ın, kurulduğu günden beri en büyük darbeyi son Gazze saldırısında aldığını savunan Netanyahu, "Hamas ateşkes için öne sürdüğü tüm taleplerini geri çekmek durumunda kaldı. Umarım sağlanan bu sükunet uzun sürer. Bununla birlikte biz, ister burada, ister Golan Tepelerinde, her türlü senaryoya karşı hazırlıklıyız. Sahip olduğumuz siyonist mirası geliştirmeye devam edeceğiz. Yeniden inşa etmek yerine geliştirmek kelimesini kullanıyorum, çünkü buna zaten başladık" diye konuştu.

İsrail'in Gazze Şeridi yakınındaki şehirlere yapacağı yardıma da değinen Netanyahu, şunları kaydetti;

"Sderot ve Gazze Şeridi'ne yakın alanlar için 1.5 milyar şekel (419 milyon dolar) değerinde beş yıllık bir yardım planını onaylayacağız. Bu yardımın amacı sadece tarımı rehabilite etmek ve hasarları gidermek değil, aynı zamanda ek güvenlik altyapıları da inşa etmektir. Önümüzdeki bir ay içerisinde benzer bir yardım paketini güneydeki şehirler için de açıklayacağız. Yine aynı şekilde güvenlikle ilgili ortaya çıkan boşlukları kapatacağız."

AA

HABERE YORUM KAT