1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail'in ‘Nakba Günü’ Korkusu
Siyonist İsrailin ‘Nakba Günü’ Korkusu

Siyonist İsrail'in ‘Nakba Günü’ Korkusu

Kudüs'te önceki gün yaşanan ve henüz hiçbir örgüt tarafından üstlenilmeyen patlamanın ardından eylemlerine devam eden İsrail, dün Gazze Şeridi'ne 3 hava saldırısı düzenledi.

25 Mart 2011 Cuma 00:16A+A-

Libya'da askeri operasyonlar, diğer Arap ülkelerinde de isyanlar devam ederken, İsrail, Gazze Şeridi'nde yine bildiğini okuyor. Kudüs'te önceki gün yaşanan ve henüz hiçbir örgüt tarafından üstlenilmeyen patlamanın ardından eylemlerine devam eden İsrail, dün Gazze Şeridi'ne 3 hava saldırısı düzenledi. Saldırıdan birinin hedefi, Gazze Şeridi'nin Mısır sınırındaki Refah kentinin yakınlarında yer alan ve Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'nın silah geçişi için kullandığı bir tünel oldu. Gazze'ye yönelik operasyonlar devam ederken, Facebook üzerinden bir araya gelen 250 bin kişi, 15 Mayıs'ta "üçüncü intifada" başlatılması çağrısına destek verdi. Bunun üzerine İsrailli Bakan Yuli Edelstein, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg'e bir mektup göndererek, söz konusu sayfanın derhal kaldırılmasını istedi. 15 Mayıs, İsrail'in kuruluşunu "felaket" olarak tanımlayan Filistinlilerin "Nakba Günü"nün yıldönümüne denk geliyor. Facebook, Mısır ve Tunus'ta iktidar deviren eylemlerin başlangıç noktası olmuştu. Bu arada Güney Afrika'nın Johannesburg Üniversitesi, üniversite profesörlerinin akademik boykot çağrısı yapmasının ardından İsrail'in Ben Gurion Üniversitesi 25 yıllık işbirliği ilişkisini bitirdi. Öte yandan Mısır'ın ardından İsrail'e geçen ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in, Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşmesi bekleniyor.

Mısır Tel Aviv'i haritadan sildi!

Mısır Havayolları'nın internet sitelerindeki haritada İsrail'in yer almadığı görüldü. Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, Ortadoğu'daki ülkelerin başkentlerinin (Şam, Amman, Beyrut) isimlerinin bulunduğu haritada Tel Aviv'e rastlanmıyor. (Yeni Şafak)

HABERE YORUM KAT