1. HABERLER

  2. HABER

  3. Siyonist İsrail'in Katliamına Tepkiler Sürüyor
Siyonist İsrail'in Katliamına Tepkiler Sürüyor

Siyonist İsrail'in Katliamına Tepkiler Sürüyor

Siyonist İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları can almaya devam ederken, adeta bir katliama dönüşen saldırılar dünyanın pek çok ülkesinde protesto ediliyor.

A+A-

Avustralya’nın Sydney kentinde İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarını kınayan binlerce kişi protesto yürüyüşü yaptı.

Sydney Town Hall önünde toplanan binlerce eylemci, İsrail, Amerika ve İsrail saldırılarına sessiz kalan Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Dış İşleri Bakanı Julie Bishop aleyhine sloganlar attı.

Filistin Sydney Eylem Grubu tarafından düzenlenen protestoda sık sık "Özgür Filistin", "Özgür Gazze", "Utan İsrail, utan Amerika" sloganları atılarak Türkiye, Lübnan, Mısır ve İran bayrakları taşındı.

Protestocular için caddeler kapatıldı

Sydney Town Hall önünde başlayan protesto gösterisinde kürsüye çıkan konuşmacılar İsrail’in Gazze’ye sürdürdüğü saldırıları kınayarak dünya devletlerine ve uluslararası kuruluşlara katliamın bir an önce durdurulması çağrısı yaptı. 

Göstericiler, İsrail tarafından plajda oynarken katledilen dört Filistinli çocuğun temsili cenazelerini kalabalığın önüne koyarak Filistin’deki katliama dikkat çekmeye çalıştı. Protesto esnasında kısa süreli oturma eylemleri de yapıldı.

Sydney’de yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı da İsrail’in saldırılarını kınamak için ellerinde Türk bayrakları ile gösteride yerini aldı. 

Protesto gösterisi yaklaşık 3 saat sürdü.

Stockholm'de bugün de protesto vardı

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları İsveç'in başkenti Stockholm'de bugün de protesto edildi.

İsveç Filistin Derneğinin çağrısı üzerine binlerce kişi, Medborgarplatzsen Meydanı'nda toplandı.
Sloganlar atarak Gazze'deki İsrail katliamlarını kınayan göstericiler, İsveççe ve İngilizce "Katil İsrail", "İsrail'e boykot", "Canımiz kanımiz sana feda olsun Gazze" pankartlarını taşıdı. Ellerinde Türk bayraklarıyla katılan Türkler de Gazze'ye destek verdi.

Mavi Marmara eyleminin İsveçli katılımcıları olan Dror Feiler, Mattias Gardel ve Türk asıllı Milletvekili Mehmet Kaplan da eylemde birer konuşma yaptı. Kaplan, İsrail'in uluslararası hukuku çiğnediğini, uluslararası kamuoyunun da İsrail'in yaptığı saldırılara göz yumduğunu söyledi. İsrail'in durdurulmadıkça katliamlarını sürdüreceğini ifade eden Kaplan, "Biz Yeşiller ve Çevre Partisi olarak Filistin'in kabul edilmiş sınırları içinde başkentinin de Kudüs olması için destekliyoruz" dedi.

Gösteri sonunda bir Filistinli, İsrail bayrağının üzerine "Katil İsrail" yazdığı için gözaltına alındı. Gösteri olaysız sona erdi.

Kopenhag'da, tabutlu eylem

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto için Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, tabutlu eylem yapıldı. 

Kopenhag Radhuspladsen'deki eyleme, Filistinlilerin yanı sıra Danimarkalılar, Türk, Pakistanlı ve Suriyeliler de katıldı. İsrail saldırılarında hayatını kaybeden çocuk, kadın, genç yüzlerce Filistinlinin isimlerinin yazılı olduğu temsili tabutların konulduğu meydanda, katılımcılar saygı duruşunda bulundu. 

Ölenler için Kur'an-ı Kerim okunan eylemde, katılımcılar ve bazı konuşmacılar gözyaşlarına hakim olamadı. 

Filistin Büyükelçisi Amru al Hurani burada yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşananların, İsrail ordusunun her zaman yaptığı katliamlardan sadece biri olduğunu söyledi. 

Katliama uğrayanların çoğunluğunun sivil olduğuna dikkati çeken Hurani, şöyle konuştu:

"İsrail ordusu, Filistinlilerin önüne iki tercih koyuyor; 'ya evlerinizi bırakın gidin ya da öleceksiniz' diyor. Hatta evlerini bırakıp kaçmaya çalışanların bile bu sabah, dün ve önceki gün saldırıların hedefi olduğunu görüyoruz. İsrail saldırganlığı ve katliamıyla karşı karşıyayız. Dünyanın İsrail'e baskısı çok düşük, doğrusu Gazze üzerindeki saldırganlığını durdurma konusunda İsrail'e baskı yapılması için ne yapmak gerekiyor bilmiyoruz. Gazze'deki bütün sivillerin ölmesini mi bekliyorlar? Gazze'de yaşayanlar, aslında evlerini değil tüm insanlığın onurunu korumaya çalışıyorlar." 

Danimarka İslam Toplumu Başkanı Ahmet Deniz de bugüne kadar Filistin'de zulüm yapanlara çok şeyler söylendiğini ancak söylenenleri duymak istemeyenlerin zulüm ve katliamlarını sürdürdüklerini anlattı.

Söylenenlerin ne politikacılar ne de dünya medyasında karşılık görmediğini ifade eden Deniz, "O yüzden ne söyleyeceğimi bilemiyorum. 'Demokratım' diyen insanlar, demokratlıklarını göstermiyor. Hayvanlara eziyet edildiğinde hayvan hakları koruma dernekleri dahi anında tepki gösterirken, bugün yüzlerce insanın ölümüne sessiz kalınmasını anlamıyorum. İnsanlık, demokratik anlayış, siyasetçiler ve dünya medyası nerede?" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından, katılımcılar temsili tabutların başında sessiz bekleyişlerini sürdürürken, alandan geçenler de eyleme ilgi gösterdi. 

AA

gazze-dunya-20140720-01.jpg

gazze-dunya-20140720-02.jpg

gazze-dunya-20140720-03.jpg

gazze-dunya-20140720-04.jpg

gazze-dunya-20140720-05.jpg

gazze-dunya-20140720-06.jpg

gazze-dunya-20140720-07.jpg

gazze-dunya-20140720-08.jpg

 

HABERE YORUM KAT