1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Siyonist İsrail’in Hak Ettiği Nedir?
Siyonist İsrail’in Hak Ettiği Nedir?

Siyonist İsrail’in Hak Ettiği Nedir?

Mavi Marmara raporu ile iyiden iyiye tırmanan “Türkiye-İsrail ilişkilerin ne zaman ve nasıl normalleşeceği?”ne dair sorulan sorular aldatıcı bir mahiyet arzediyor. Çünkü son derece anormal olan ilişkiler asıl şimdi normalleşme sürecine giriyor.

12 Eylül 2011 Pazartesi 00:09A+A-

İsrail’in Hak Ettiği Nedir? / Kenan Alpay

11 Eylül’de İkiz Kulelere yapılan saldırılar sonrasında ABD ve müttefiklerinin Afganistan ve Irak’ı işgaliyle Orta Doğu coğrafyası bir ateş topuna dönüştürüldü. Terörün kaynağı olarak gösterilen “Radikal İslam”a karşı topyekün bir mücadele hattı inşa edildi. Guantanamo’dan Ebu Gureyb’e işkence merkezleri kuruldu.

Bütün bir insanlığı tehdit ettiği iddiasıyla “aşırı dinci terörle mücadele” adına emperyalizmin küresel ölçekte, Batı’nın taşeronu yerli despotların eliyle yerel ölçekte işledikleri gasp ve cinayetlerin istatistiğini çıkarma imkanımız olmadı. İslam coğrafyası emperyalizmin ve yerli diktatörlerin işleyegeldiği zulümlerin istatistiğini tutamadı belki ama hesabını sormak için yaptığı hazırlıklara hiç ara vermedi. Müslüman toplumlar uzun yıllar boyunca, emperyalizmle bölgedeki taşeronlarını birbirinden ayırmaksızın hesaplaşmanın yollarını, imkanlarını aradı.

On yıllık bir geçmişi bile olmayan Büyük Orta Doğu Projesi’ni bırakın çöpe atmayı sahiplerinin başına çalacak gelişmeler yaşanıyor. Tunus’ta başlayıp Mısır, Yemen, Bahreyn, Suriye vd. ülkelerde gelişen toplumsal başkaldırıları ‘Arap Baharı’ ambalajıyla BOP’a endekslemeye yönelik bütün malipülasyonlar tek tek çürüğe çıkıyor. Bütün toplumsal gelişmeleri Soros Vakfı’na, CIA-MOSSAD-MI6 ortak projesine, küresel sermayenin sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlediği neo-liberal dalgalanmaya hamletmenin ne kadar ucuz, basit ve çözümsüz bir siyasal söylemden ibaret olduğu gayet net bir biçimde görülüyor.

Yazının Devamı...

HABERE YORUM KAT