1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail'den Yeni Yerleşim Kararı
Siyonist İsrailden Yeni Yerleşim Kararı

Siyonist İsrail'den Yeni Yerleşim Kararı

Siyonist İsrail İmar Bakanlığı, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te bin 200 yeni konut inşasına onay verdi.

A+A-

Siyonist İsrail İmar Bakanlığı, Kudüs ve Batı Şeria'da bin 200 yeni Yahudi yerleşim birimi inşasına onay verdi. 

İmar Bakanı Uri Ariel, yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da bin 200 yeni konut inşaatı için ihale açılacağını belirtti. Konutlardan 800'ünün Doğu Kudüs'te, 400'ünün de Batı Şeria'nın farklı bölgelerinde inşa edileceği kaydedildi. Bakan Ariel, "Dünyada hiçbir devlet, nerede inşaat yapacağı, nerede yapamayacağı konusunda diğer ülkelerden talimat almaz" ifadesini kullanarak, ülke genelinde inşaat faaliyetlerinin devam edeceğini vurguladı.

Öte yandan Maariv Gazetesi, üst düzey bir ABD'li yetkiliye dayandırdığı haberinde "Washington'un, Filistinli tutukluların serbest bırakılması süreciyle paralel olarak İsrail'in yerleşim birimi inşaatına yeşil ışık yaktığını" ileri sürdü.

Siyonist İsrail ve Mahmud Abbas yönetimi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin isteğiyle geçen temmuz ayında Washington'da barış görüşmelerine yeniden başlamıştı. Siyonist İsrail hükümeti de görüşmeler öncesinde, 1993'te imzalanan Oslo Anlaşması öncesinde tutuklanan 104 Filistinlinin kademeli olarak serbest bırakılacağını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT