1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Siyonist İsrail'den Sisi'nin Çağrısına Destek
Siyonist İsrail'den Sisi'nin Çağrısına Destek

Siyonist İsrail'den Sisi'nin Çağrısına Destek

Mısır'ın cunta lideri Sisi'nin "Mısır'ın İsrail ile olan barış antlaşmasına diğer Arap ülkeleri de dahil olmalı" yönündeki çağrısına Siyonist İsrail yönetiminden destek geldi.

A+A-

Abdulfettah es-Sisi'nin "Mısır'ın İsrail ile olan barış antlaşmasına diğer Arap ülkeleri de dahil olmalı" yönündeki çağrısına İsrail yönetiminden destek geldi.

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "İsrail hükümeti Sisi'nin çağrısını memnuniyetle karşılıyor" ifadesine yer verildi. 

Açıklamada ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a "diplomatik süreci ilerletmek için derhal müzakere masasına dönülmesi çağrısı yaptığı" belirtildi.

Sisi, AP haber ajansına dün verdiği özel mülakatta, "Mısır ile İsrail arasındaki barış anlamasına diğer Arap ülkeleri de dahil olmalı" demişti.

Mısır ile İsrail arasında 1979 yılında Camp David Barış Antlaşması imzalanmıştı. Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat döneminde imzalanan antlaşma ile Mısır, 1967'de İsrail tarafından işgal edilen Sina Yarımadası'nı tekrar topraklarına katmıştı. İsrail'le varılan antlaşmadan sonra Arap dünyasından dışlanan Mısır'da, 6 Ekim 1981'de savaşın 8. yıl dönümü törenlerinde Enver Sedat, uğradığı suikast sonucu öldürülmüştü.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT